Miasta z lawy. Oryginalna koncepcja islandzkiej architektki

Miasta z lawy. Oryginalna koncepcja islandzkiej architektki

Lavaforming, zdj. Arnhildur Palmadottir/mbl.is

Podczas tegorocznego festiwalu DesignMarch w Reykjaviku Islandzka architektka Arnhildur Palmadottir przedstawiła nową oryginalną wizję budownictwa. Twórczyni zaproponowała budowę obiektów z lawy wulkanicznej. Koncepcja nosi nazwę Lavaforming, i choć może wydawać się nieco ekscentryczna, może przyczynić się do rozwoju zrównoważonego budownictwa w przyszłości.

Koncepcja Arnhildur Palmadottir zakłada wywoływanie kontrolowanych erupcji lawy, a następnie wykorzystywanie jej do tworzenia budynków. Jak twierdzi architektka, obiekty te byłyby znacznie bardziej zrównoważone niż te budowane ze stali i betonu. „Lawa jest naturalnym budulcem ziemi. Zamiast pozwalać na to, aby krajobrazy formowały się naturalnie przez miliony lat, możemy wziąć w swoje ręce proces budowy Ziemi i stworzyć całe miasto w ciągu zaledwie kilku tygodni” – opowiada Palmadottir. „Oznaczałoby to, że odnaleźliśmy zrównoważone źródło materiałów budowlanych, które mają dodatkowo potencjał wytwarzania energii niezbędnej do ich wydobycia i przetwarzania” – dodaje.

Propozycja Islandki przewiduje wywiercenie w ziemi otworów tak głębokich, aby możliwe było dotarcie do roztopionej lawy, którą następnie będzie kierowana do specjalnie przystosowanych zbiorników. Tak wydobyty materiał można będzie wykorzystywać na trzy sposoby: jako tradycyjny materiał budowlany, odlany w odpowiednich formach i schłodzony, w stanie ciekłym jako materiał do druku 3D, a także do tworzenia fundamentów miasta.

„Mój projekt rozpoczął się od analizy nowoczesnych materiałów budowlanym, a także powodowanej przez nie emisji dwutlenku węgla i negatywnemu wpływowi tego zjawiska na środowisko” – powiedziała Palmadottir. „Lavaforming to architektura zaawansowanego technologicznie społeczeństwa, które jest gotowe dobrowolnie zrezygnować z maksymalizacji zysków i spokojnie poszukiwać rozwiązań światowego kryzysu budowlanego i mieszkaniowego” – dodaje.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.