Museum of No Spectators. Ciekawa propozycja na festiwal Burning Man 2020
Museum of No Spectators. Ciekawa propozycja na festiwal Burning Man 2020
Architekt z San Francisco, John Marx, zaprezentował swoją propozycję wystawy na tegoroczny festiwal Burning Man, który ma się odbyć na pustyni Black Rock w północnej Nevadzie na przełomie sierpnia i września.
Museum of No Spectators, czyli Muzeum Bez Widzów, zwraca uwagę na realia rynku sztuki, etykę pracy w środowisku artystycznym i relacje artysta – odbiorca. Marx stawia tezę, że muzea nie są przestrzeniami neutralnymi. Zamiast tworzyć pomost zrozumienia pomiędzy twórcą dzieła i podziwiającymi je, umieszczają artystę oraz wyraz jego artystycznej wrażliwości na piedestale, kreując ich obraz jako elitarnych, większych, lepszych, odczłowieczonych.
Pomysł Marksa nawiązuje do kultury i tradycji festiwalu Burning Man. „Burning Man jako wydarzenie zaprasza Cię do doświadczenia sztuki jako nie tylko czegoś, co możesz pasywnie docenić, ale jako wspólnego przedsięwzięcia, które uwalnia twój twórczy potencjał” – mówi architekt. Przesłanie festiwalu, czyli zachęcanie wszystkich do podejmowania działań twórczych na dowolną, nawet niewielką, skalę, było dla projektanta punktem wyjścia do zredefiniowania jej i przedstawienia jako czegoś dostępnego wszystkim.
Artysta proponuje model muzeum alternatywnego, oddalającego się od sztuki w jej tradycyjnym rozumieniu, a zbliżającego do stwierdzenia „każdy, kto uwalnia swój potencjał twórczy, jest artystą”. W projekcie Marksa odwiedzający nie jest już konsumentem, a artysta – sprzedającym. Koncepcja sztuki nie jest oparta na marketingu, lecz założeniu, że dzieło jest wartością samą w sobie, dlatego kluczowym jest dzielenie się nim.
Zwiedzający wejdą do Muzeum przez „Sklep z darami”, gdzie zostaną zachęceni do zrobienia niewielkiego upominku przed udaniem się do głównego muzeum. Po wstępnym rozgrzaniu własnego potencjału twórczego, zwiedzający-artyści przejdą przez osiem galerii, które zamiast prezentować dzieła sztuki, będą na nie oczekiwać. Dzieła na ścianach będą się nieustannie zmieniać, wraz z przyjściem i odejściem kolejnych uczestników festiwalu, pozostawiając nietrwały ślad ich wyrazu twórczego.
Bryła pawilonu, stworzona z drewna i metalu, balansuje na granicy futuryzmu i baśniowości. Oglądana z lotu ptaka przypomina owada lub robaka. Osiem galerii na planie trójkąta połączone jest długim korytarzem, rdzeniem całej budowli. Wejście, jak i boczne nawy, ozdobione jest rzeźbieniami z metalu, przywodzącymi na myśl fakturę skrzydeł motyla. Całość jest niezwykle wyważona i intrygująca, ale czy ma potencjał wyzwolić artystę w każdym, kto wejdzie do środka?
Architekci z polskiego studia architektonicznego Meeko zaprojektowali dom, który łączy w sobie rustykalną, niezwykle modną estetykę unowocześnionej stodoły i ponadczasowy minimalizm. Ceglany dom znajduje się w Kliszowie, niedaleko Mielca. Budynek miał być nie tylko piękny i funkcjonalny, ale również zaprojektowany z myślą o środowisku.
Budowa Grand Theatre jest ważną inicjatywą, która ma na celu kontynuowanie dziedzictwa i kultury tego miasta” – mówi Kjetil Trædal Thorsen, założyciel Snøhetta.
Za projekt latarni odpowiedzialni są WERK i Snøhetta. Propozycja współpracujących ze sobą dwóch biur architektonicznych została wybrana spośród wielu innych nadesłanych na konkursu.
Jeżeli mowa o mariażu awangardy z architekturą, najczęściej przywołuje się takie postacie jak Le Corbusier czy działającą w Holandii grupa De Stijl. Choć architekci tworzący w Polsce nie zdołali zdobyć międzynarodowej sławy, nie oznacza, że w dobie marzeń o utopiach nie wytworzyła się nad Wisłą żadna oryginalna formacja intelektualna, która chciałaby zmienić świat przy pomocy sztuki.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.