Museum of Underwater Arts w Australii

Museum of Underwater Arts w Australii

Museum of Underwater Arts, zdj. Jason Decaires Taylor

Australijska rafa koralowa, chętnie odwiedzana przez turystów, badaczy i nurków, podobnie jak wiele innych cudów natury, ulega powolnemu zniszczeniu w związku ze zmianami klimatu. Aby zwrócić uwagę na problem degradacji środowiska naturalnego, australijscy artyści stworzyli Muzeum Sztuki Podwodnej – całkowicie zanurzoną w wodzie galerię sztuki.

Museum of Underwater Arts znajduje się u wybrzeży tętniącego życiem miasta Queensland, przyciągającego rokrocznie tysiące turystów, pragnących zobaczyć sławną na cały świat rafę koralową i skorzystać z wygód letniego kurortu. Aby przypomnieć odwiedzającym i mieszkańcom miasta o wyzwaniach, przed którymi staje ludzkość w obliczu postępującego ocieplenia klimatu, jak również dodatkowo podnieść kulturalną atrakcyjność regionu, podjęto próbę stworzenia muzeum sztuki całkowicie zanurzonego w wodzie. W podwodnej galerii zostały umieszczone prace rzeźbiarskie brytyjskiego artysty Jasona Decaires Taylora.

Museum of Underwater Arts, zdj. Jason Decaires Taylor

Muzeum miało zostać otwarte w kwietniu 2020, jednak już pod koniec ubiegłego roku odsłonięto posąg syreny – jedyny eksponat widoczny ponad poziomem wody. Zadaniem tego dzieła nie jest jedynie cieszyć oczy odbiorców. Światło, którym oświetlana jest postać, sygnalizuje stan znajdującej się pod nią rafy koralowej. W zależności od temperatury wody, kolor zmienia się z ciemnoniebieskiego na jasnoniebieski, żółty, pomarańczowy lub czerwony – oznaczający, że życie rafy jest bezpośrednio zagrożone.

Museum of Underwater Arts, zdj. Jason Decaires Taylor

Podwodna wystawa, nazwana Koralową Szklarnią, składa się z dwudziestu rzeźb. Zamierzeniem artystów było stworzenie dzieł, które będą „rosły” wraz z koralowcami – powierzchnie rzeźb mają być nowymi mieszkaniami dla morskich stworzeń.  

źródło: designboom.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.