Australijska rafa koralowa, chętnie odwiedzana przez turystów, badaczy i nurków, podobnie jak wiele innych cudów natury, ulega powolnemu zniszczeniu w związku ze zmianami klimatu. Aby zwrócić uwagę na problem degradacji środowiska naturalnego, australijscy artyści stworzyli Muzeum Sztuki Podwodnej – całkowicie zanurzoną w wodzie galerię sztuki.
Museum of Underwater Arts znajduje się u wybrzeży tętniącego życiem miasta Queensland, przyciągającego rokrocznie tysiące turystów, pragnących zobaczyć sławną na cały świat rafę koralową i skorzystać z wygód letniego kurortu. Aby przypomnieć odwiedzającym i mieszkańcom miasta o wyzwaniach, przed którymi staje ludzkość w obliczu postępującego ocieplenia klimatu, jak również dodatkowo podnieść kulturalną atrakcyjność regionu, podjęto próbę stworzenia muzeum sztuki całkowicie zanurzonego w wodzie. W podwodnej galerii zostały umieszczone prace rzeźbiarskie brytyjskiego artysty Jasona Decaires Taylora.
Muzeum miało zostać otwarte w kwietniu 2020, jednak już pod koniec ubiegłego roku odsłonięto posąg syreny – jedyny eksponat widoczny ponad poziomem wody. Zadaniem tego dzieła nie jest jedynie cieszyć oczy odbiorców. Światło, którym oświetlana jest postać, sygnalizuje stan znajdującej się pod nią rafy koralowej. W zależności od temperatury wody, kolor zmienia się z ciemnoniebieskiego na jasnoniebieski, żółty, pomarańczowy lub czerwony – oznaczający, że życie rafy jest bezpośrednio zagrożone.
Podwodna wystawa, nazwana Koralową Szklarnią, składa się z dwudziestu rzeźb. Zamierzeniem artystów było stworzenie dzieł, które będą „rosły” wraz z koralowcami – powierzchnie rzeźb mają być nowymi mieszkaniami dla morskich stworzeń.
Studio OMA opublikowało projekt pięciopiętrowego biurowca w Amsterdamie, który ma zastąpić siedzibę jednego z międzynarodowych banków powstałą w latach 80. Zlokalizowany przy jednej z głównych arterii miasta, wśród luksusowych biurowców, wieżowców mieszkalnych i luksusowych hoteli, czerpie inspiracje z charakterystycznego otoczenia.
Zespół japońskich artystów i architektów prezentuje dziewięć tymczasowych pawilonów architektonicznych, które staną w kilku strategicznych miejscach Tokio, nieopodal Stadionu Narodowego zaprojektowanego przez Kengo Kumę. Obiekty powstaną w ramach przedsięwzięcia Pavilion Tokyo 2021, towarzyszącego odbywającym się obecnie Igrzyskom Olimpijskim.
Niemieckie studio Pool Leber Architekten przedstawia projekt nowoczesnego domu, którego forma nawiązuje do architektury lat 30. ubiegłego wieku. Główną rolę w tym niezwykle oryginalnym projekcie gra beton, w całości pokrywający zarówno elewacje, jak i wewnętrzne ściany budynku.
Biuro architektoniczne Rescubika przedstawia pomysł na nową, estetyczną „bramę do Paryża”. Most i towarzyszące mu tereny zielone mają uświetnić wjazd do – według niektórych – najpiękniejszego miasta Europy.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.