Villa L. Betonowy monolit

Villa L. Betonowy monolit

Villa L, zdj. Brygida Gonzalez

Niemieckie studio Pool Leber Architekten przedstawia projekt nowoczesnego domu, którego forma nawiązuje do architektury lat 30. ubiegłego wieku. Główną rolę w tym niezwykle oryginalnym projekcie gra beton, w całości pokrywający zarówno elewacje, jak i wewnętrzne ściany budynku.

Dom stanął w Niemczech, w mieście Gräfelfing. Inspiracją do stworzenia tak oryginalnego budynku była między innymi stylistyka dzielnicy, w której znajduje się zakupiona przez inwestorów działka. Sąsiadują z nią bowiem domy jednorodzinne powstałe w latach 30. ubiegłego wieku – zwarte, monolityczne budynki o zdecydowanej i jasno określonej formie.

Villa L, zdj. Brygida Gonzalez

 

„Jedność formy znajduje odzwierciedlenie w jedności materiału. Grube ściany powstały z betonu o fakturowanej powierzchni, dach zaś został wykończony szalunkiem z szorstkiego deskowania; te materiały naprawdę dobrze podkreślają formę bryły. Biało-kremowy szalunek ukośny umieściliśmy także na podłodze blisko wejścia do domu. Ta delikatna powierzchnia doskonale komponuje się z neutralnymi odcieniami tynku i szarego kamienia oraz naturalnymi barwami dębowych mebli” – piszą o swoim projekcie odpowiedzialni za niego architekci.

Villa L, zdj. Brygida Gonzalez

 

Powierzchnia mieszkalna domu została podzielona w typowy sposób – na dole znajdują się pomieszczenia dzienne oraz kuchnia, natomiast na piętrze – sypialnie i garderoby. Na szczególną uwagę zasługuje dodatkowa, autonomiczna część, znajdująca się za kuchnią. Jako że dom zamieszkuje rodzina z dziećmi, inwestorzy przewidzieli prywatną przestrzeń przeznaczoną dla współpracującej z nimi au pair.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.