Niemieckie studio Pool Leber Architekten przedstawia projekt nowoczesnego domu, którego forma nawiązuje do architektury lat 30. ubiegłego wieku. Główną rolę w tym niezwykle oryginalnym projekcie gra beton, w całości pokrywający zarówno elewacje, jak i wewnętrzne ściany budynku.
Dom stanął w Niemczech, w mieście Gräfelfing. Inspiracją do stworzenia tak oryginalnego budynku była między innymi stylistyka dzielnicy, w której znajduje się zakupiona przez inwestorów działka. Sąsiadują z nią bowiem domy jednorodzinne powstałe w latach 30. ubiegłego wieku – zwarte, monolityczne budynki o zdecydowanej i jasno określonej formie.
„Jedność formy znajduje odzwierciedlenie w jedności materiału. Grube ściany powstały z betonu o fakturowanej powierzchni, dach zaś został wykończony szalunkiem z szorstkiego deskowania; te materiały naprawdę dobrze podkreślają formę bryły. Biało-kremowy szalunek ukośny umieściliśmy także na podłodze blisko wejścia do domu. Ta delikatna powierzchnia doskonale komponuje się z neutralnymi odcieniami tynku i szarego kamienia oraz naturalnymi barwami dębowych mebli” – piszą o swoim projekcie odpowiedzialni za niego architekci.
Powierzchnia mieszkalna domu została podzielona w typowy sposób – na dole znajdują się pomieszczenia dzienne oraz kuchnia, natomiast na piętrze – sypialnie i garderoby. Na szczególną uwagę zasługuje dodatkowa, autonomiczna część, znajdująca się za kuchnią. Jako że dom zamieszkuje rodzina z dziećmi, inwestorzy przewidzieli prywatną przestrzeń przeznaczoną dla współpracującej z nimi au pair.
Organizatorzy konkursu architektonicznego Decode zapraszają architektów do zgłaszania swoich prac. Przedmiotem konkursu jest projekt budynku realizującego założenia dekonstruktywizmu, a jednocześnie przyjaznego dla użytkownika i zachęcającego go do interakcji.
W poprzednim tygodniu oficjalnie otworzono National Museum of the United States Army w stanie Virginia w USA. Za projekt nowej inwestycji odpowiada pracownia architektoniczna Skidmore, Owings & Merrill. Muzeum ma być swojego rodzaju hołdem dla tych, którzy odbyli i odbywają obecnie służbę wojskową w wojskach Stanów Zjednoczonych.
Ogłoszono przetarg na budowę Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Nowa inwestycja, która pomieści instytucje propagujące naukę i wiedzę o człowieku, zostanie zbudowana przy ulicy Bora-Komorowskiego na Krakowskich Czyżynach. Za projekt nowoczesnego budynku odpowiada studio Heinle, Wischer und Partner Architekci.
Obecna sytuacja epidemiologiczna dotyka nad na różnych płaszczyznach życia. Odwoływane i przekładane są wydarzenia artystyczne i kulturalne. Światowy Kongres Architektów, który miał odbyć się po raz 27. w Rio de Janeiro, jest kolejnym wydarzeniem, którego data uległa zmianie ze względu na panującą obecnie pandemię wirusa COVID-19.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.