Muzeum Hansa Christiana Andersena w Odense

Muzeum Hansa Christiana Andersena w Odense

Muzeum Hansa Christiana Andersena w Odense, zdj. Kengo Kuma & Associates

Dom H.C Andersena to nowe muzeum zaprojektowane przez Kengo Kuma & Associates. Obiekt stanie w Odense w Danii, w mieście, w którym urodził się pisarz. Jak mówią autorzy projektu, „dostarczy on zwiedzającym unikalnych wrażeń artystycznych, dzięki połączeniu krajobrazu, architektury i nowoczesnych przestrzeni wystawowych”.

Architekci z praktyki architektonicznej Kengo Kuma & Associates podkreślają, jak ważna przy tworzeniu projektu była dla nich literacki spuścizna jednego z najbardziej znanych baśniopisarzy w historii. „Cała idea tego projektu przypomina literackie zabiegi Andersena, w których mały światek nagle rozszerza się do rozmiarów niezwykłego wszechświata” – mówi Kengo Kuma. Architekt uchylił rąbka tajemnicy, zdradzając, że obiekt jest architektoniczną reinterpretacją baśni „Krzesiwo”. Zespołowi projektowemu szczególnie zależało na tworzeniu miejsca otoczonego aurą baśniowości i niezwykłości, zachęcającego do odkrywania tajemnic świata i rozwiązywania zagadek.

Muzeum Hansa Christiana Andersena w Odense, zdj. Kengo Kuma & Associates

 

„W pierwszej kolejności musimy zagłębić się w bajki, ponieważ są one tym, co wszyscy znają. Nie chodzi o to, aby opowiadać te historie na nowo, a raczej przekazać ich najgłębszy sens i zainspirować zwiedzających do dalszej lektury Andersena”- mówi Torben Grøngaard Jeppesen, dyrektor Muzeów Miejskich w Odense.

Muzeum Hansa Christiana Andersena w Odense, zdj. Kengo Kuma & Associates

 

„Artystyczny wszechświat Hansa Christiana Andersena jest tak fantastyczny, ponieważ zupełnie odwraca sposób, w jaki wyobrażasz sobie świat - świat, o którym myślałeś, że doskonale go znasz […] Jego baśnie nie wskazują na uniwersalną prawdę, ale raczej na otwartość - na osobliwość i wielowymiarowość świata. W nowym muzeum podtrzymujemy tę dwuznaczność, wykorzystując strategie literackie Andersena jako punkt” – powiedział Dyrektor kreatywny nowego muzeum, Henrik Lübker.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.