New York City Public Health Laboratory od SOM

New York City Public Health Laboratory od SOM

New York City Public Health Laboratory, zdj. SOM

Studio Skidmore, Owings & Merrill zaprezentowało projekt nowego budynku New York City Public Health Laboratory. Dziesięciopiętrowa konstrukcja zaoferuje przestrzenie laboratoryjne, które pomogą w rozwoju badań medycznych i audytoria. Zostanie także wyposażona w funkcje, które ułatwią instytucjom rządowym reagowanie w wypadku kryzysu zdrowia publicznego.

New York City Public Health Laboratory zostało założone w 1892 roku, w odpowiedzi na rozprzestrzeniającą się w stanie Nowy Jork epidemię błonicy. Powołana wówczas instytucja była pierwszym tak zaawansowanym laboratorium na świecie. Swój pionierski charakter zachowuje do dziś – w roku 2020 była pierwszą placówką w Nowym Jorku, która przeprowadzała testy na koronawirusa.

New York City Public Health Laboratory, zdj. SOM

 

Nowy budynek został zaprojektowany tak, aby sprzyjać rozwojowi niezwykle ważnych dziedzin medycyny - od mikrobiologii i wirusologii po immunologię. Obiekt składa się z dwóch segmentów spójnych ze sobą estetycznie i pod względem praktycznym. Tym, co wyróżnia budynek spośród innych tego typu jest zielony, obsadzony różnorodnymi roślinami dach.

New York City Public Health Laboratory, zdj. SOM

 

„Projekt nowego laboratorium jest swoistą celebracją misji, kultury i miejsca. Wykracza poza powszechnie znaną estetykę, właściwą dla tego typu instytucji, aby przekazać relacje między ścisłym i chłodnym charakterem budynku laboratorium a dynamicznym kontekstem Harlemu” — mówi Scott Habjan, starszy projektant w SOM.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.