Opera z drutu. Nowy projekt Tresoldiego

Opera z drutu. Nowy projekt Tresoldiego

Opera, zdj. Roberto Conte

Artysta Edoardo Tresoldi umieścił 46 kolumn w parku via Giunchi we włoskim mieście Reggio Calabria. Instalacja artystyczna zatytułowana Opera została zaprojektowana jako miejsce sprzyjające kontemplacji i introspekcji.

Kiedy przyjechałem do Reggio Calabria i znalazłem w parku, który stałby się lokalizacją Opery, poczułem, że jest to intymne i przytulne miejsce, w którym mogę oderwać się od codzienności i kontemplować Sycylię” - powiedział Tresoldi. „Kontemplacja to okazja do czystego słuchania i kontaktu z miejscem, filary Opery celebrują te proste chwile” - kontynuował.

Opera, zdj. Roberto Conte

W sumie Tresoldi zainstalował w parku 46 kolumn, z których najwyższa ma osiem metrów wysokości. Każda z kolumn jest wykonana z siatki drucianej i oświetlona od dołu reflektorami. Tresoldi, odtwarzając język klasycznej architektury w nowoczesnej formie, zachęca odbiorców do zastanowienia się nad przestrzenią, w której się znajdują, jej kontekstem historycznym i cechami.

„Opera narodziła się, aby uczcić relacje między ludźmi a otaczającym ich krajobrazem Cieśniny Mesyńskiej, magnetycznego miejsca, które uważam za prawdziwy wieczny pomnik Reggio Calabria” – dodaje Tresoldi. „Podobnie jak w moich poprzednich pracach, architektura klasyczna jest tutaj narzędziem do celebrowania świętości, którą człowiek odnajduje w miejscach”.

Opera, zdj. Roberto Conte

Edoardo Tresoldi wykorzystywał możliwości siatki drucianej również w swoich wcześniejszych projektach. Używając tej techniki stworzył m. in. starożytny kościół we Włoszech i druciany pawilon w Arabii Saudyjskiej.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.