MVRDV ujawnił pierwsze zdjęcia Chengdu Sky Valley, propozycji konkursowej dla Future Science and Technology City w południowo-zachodnich Chinach. Łącząc technologię z naturą i nowoczesność z tradycją, projekt zakłada stworzenie wygodnego miejsca do życia i pracy w naturalnym krajobrazie Linpan.
Planowany ośrodek nauki i technologii, będący częścią strategii rozwoju obszarów na wschód od Chengdu, choć zaprojektowany jako nowoczesny i doskonale skomunikowany z innymi częściami miasta, zachowuje „wiejski” charakter dzięki połączeniu współczesnych budynków z połaciami naturalnej przestrzeni. „Dychotomia między istniejącym krajobrazem wiejskim a przyszłym kampusem naukowo-technologicznym wymaga rozwiązania, które zrównoważy tradycję i innowacje, przeszłość i przyszłość, młodość i starość, wschód i zachód, technologię i rolnictwo” – mówią architekci z MVRDV.
Projekt współgra z naturalną topografią terenu i uwydatnia zróżnicowany krajobraz Linpan. „Wyobrażamy sobie Chengdu Sky Valley jako przyjazne miejsce, które łączy ludzi z różnych branż, kultur i zawodów. Powiększając istniejące pagórki, podkreślimy istniejący krajobraz, tworząc miasto, które pozostaje w symbiozie z naturą; krajobraz, w którym można sięgnąć po niebo, stąpając po ziemi” – mówi Winy Maas z MVRDV.
Ilustrując koncepcję miasta przyszłości, firma MVRDV przedstawia dwie odrębne, lecz współgrające ze sobą przestrzenie: „ziemskie” środowisko na zboczach wzgórz, gdzie tradycyjne materiały budowlane integrują się z istniejącym krajobrazem i „niebo”, gdzie nowoczesne materiały i najnowsze technologie tworzą niemal futurystyczną kompozycję.
Ogłoszono międzynarodowy konkurs Rammed Earth Pavilion, którego uczestnicy będą musieli zaprojektować pawilon wystawowy, do którego konstrukcji zostanie wykorzystana ubita ziemia. Projektowi budynku ma towarzyszyć wystawa o użytym w projekcie materiale.
Firma MVRDV przedstawia projekt Heuvelkwartier, zakładający przekształcenie centrum handlowego Heuvel w Eindhoven w zieloną dzielnicę kulturalną. Architekci zaplanowali rozbudowę istniejących budynków tak, aby mogły zaoferować mieszkańcom szerszą gamę usług handlowych, kulturalnych i rekreacyjnych.
W listopadzie 2020 UNESCO ogłosiło międzynarodowy konkurs Revive the Spirit of Mosul, w którego celem było wyłonienie najlepszego planu rewitalizacji historycznego kompleksu Al-Nouri w Mosulu w Iraku. Międzynarodowe jury w ostatnich dniach przedstawiło zwycięski zespół złożony z ośmiu egipskich architektów, w skład którego weszli Salah El Din Samir Hareedy, Khaled Farid El-Deeb, Sherif Farag Ebrahim, Tarek Ali Mohamed, Noha Mansour Ryan, Hager Abdel Ghani Gad, Mahmoud Saad Gamal i Yousra Muhamed El-Baha.
Two Trees Management Company, nowojorska firma deweloperska, przedstawiła plan zagospodarowania nabrzeża północnego Brooklynu. Projekt opracowany przez BIG i James Corner Field Operations zakłada stworzenie dużego publicznego parku, bloków mieszkalnych i plaży na dawnych terenach przemysłowych.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.