Dom kopułowy. Kosmiczny budynek od Mitra Tech
Efektowny, niewielki i banalnie prosty do zbudowania – oto dom kopułowy projektu polskiego studia Mitra Tech. Czy te efektowne budynki staną się przyszłością mieszkalnictwa?
Australijska firma Koichi Takada Architects zrealizowała projekt budynku o mieszanym przeznaczeniu, który stanął w Gold Coast w Queensland. Forma konstrukcji została zainspirowana zaczerpniętym z natury kształtem szyszki.
Projekt Norfolk zlokalizowany na Goodwin Terrace - pasie wybrzeża na południowym krańcu Burleigh Heads Beach – zajmuje działkę o powierzchni 1012 metrów kwadratowych. Nad inwestycją czuwała firma deweloperska FORME. Nazwa projektu została zaczerpnięta od wiekowych sosen, które rosną na terenie sąsiadującym z budynkiem. Sama konstrukcja nawiązuje zarówno formą, jak i użytymi materiałami, do pobliskich lasów. „Podobnie jak ich szyszki chronią nasiona przed złą pogodą i otwierają się jedynie w idealnym naturalnym otoczeniu, tak architektura Norfolk dopasowuje się do warunków, aby chronić mieszkańców przed żywiołami lub otworzyć się na 300 dni subtropikalnego słońca i zachwycającego naturalnego otoczenia” – mówią architekci ze studia Koichi Takada Architects.
Na 10 kondygnacjach Norfolk znajdzie się 15 apartamentów, dwa luksusowe penthousy z basenami na dachu, zaś na parterze – siłownia, basen i sauna dla mieszkańców. Konstrukcja budynku ma zapewnić mieszkańcom optymalne warunki do życia, optymalizując takie czynniki jak doświetlenie wnętrz, prywatność czy dostęp do świeżego powietrza za pomocą przesuwnych ekranów z listew, które pełnią jednocześnie funkcję estetyczną i nadają budynkowi niepowtarzalnego charakteru.
Aranżacja wnętrz opiera się na barwach i fakturach nawiązujących do środowiska naturalnego, aby zapewnić mieszkańcom możliwość relaksu i odpoczynku od miejskiego zgiełku. W mieszkaniach królują drewniane podłogi i meble, elementy z kamienia oraz jasne, harmonijne kolory dodatków. „Projekt wchodzi w interakcję z naturą, mając na celu stworzenie przestrzeni przypominającej plażę”– mówi Koichi Takada.
Efektowny, niewielki i banalnie prosty do zbudowania – oto dom kopułowy projektu polskiego studia Mitra Tech. Czy te efektowne budynki staną się przyszłością mieszkalnictwa?
Nabór prac na wystawę Plany na przyszłość/LAB przedłużono do 10 maja. Chętni mają zatem jeszcze tydzień, aby wysłać swoje dzieła do organizatorów.
OMA prezentuje pawilon Audrey Irmas przy Wilshire Boulevard Temple – pierwszy projekt studia realizowany na zlecenie instytucji religijnej. Budynek ma być miejscem spotkań lokalnej wspólnoty żydowskiej, a także organizacji wydarzeń i świąt.
Magazyn eVolo ogłosił zwycięzców konkursu Skyscraper 2020. Nagroda przyznawana jest za wizjonerskie projekty, które dzięki nowemu podejściu do technologii, materiałów, estetyki i przestrzeni odkrywają nowe oblicza architektury.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.