Pawilon Audrey Irmas od OMA

Pawilon Audrey Irmas od OMA

Pawilon Audrey Irmas, zdj. Jason O'Rear

OMA prezentuje pawilon Audrey Irmas przy Wilshire Boulevard Temple – pierwszy projekt studia realizowany na zlecenie instytucji religijnej. Budynek ma być miejscem spotkań lokalnej wspólnoty żydowskiej, a także organizacji wydarzeń i świąt.

Budowa pawilonu Audrey Irmas utrzymała tempo nawet podczas pandemii COVID-19, okresu, w którym konieczność kontaktów twarzą w twarz była znacznie ograniczana. Jego ukończenie następuje dzięki temu w czasie, w którym możemy spotkać się ponownie. Właśnie ten budynek może być symbolem tego, jak ważne jest spotykanie się, wymiana doświadczeń i utrzymywanie  ducha wspólnoty” – mówi Shohei Shigematsu z OMA.

Pawilon Audrey Irmas, zdj. Jason O'Rear

 

Pawilon od strony wizualnej został silnie zainspirowany otaczającymi go historycznymi budynkami sakralnymi, zwłaszcza zbudowaną w roku 1929 Wilshire Boulevard Temple. „Zebraliśmy konstelację przestrzeni różniących się formą, skalą i charakterem – wytłoczone sklepienie otoczone drewnem ustanawia wielofunkcyjną, centralną przestrzeń; trapezoidalna przestrzeń czerpie z kopuły świątyni i obramowuje łukowate, witrażowe okna, a okrągły ogród pełni rolę miejskiej oazy i łączy budynki z tarasem z widokiem na L.A. […] Pawilon będzie wspierać zarówno tradycyjne i progresywne działania, pomoże w kultywowaniu wartości i tradycji, aby tchnąć nową energię w zgromadzenie” – dodaje  Shigematsu.

Pawilon Audrey Irmas, zdj. Jason O'Rear

 

Jake Forster z OMA, podkreśla, że w stosunku do swojego klasycznego odpowiednika, pawilon oferuje dynamiczny dialog, między sekularną świątynią i laickim Wilshire Blvd, aby zaprosić przechodniów do dialogu. „Po sześciu latach współpracy z Temple, zespół projektowy jest dumny, że mógł współtworzyć infrastrukturę gotową do zaspokojenia potrzeb tak zróżnicowanej społeczności” – mówi architekt.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.