Nowe oblicze MACBA według HARQUITECTES i Christ and Gantenbein
Nowe oblicze MACBA według HARQUITECTES i Christ and Gantenbein
Ogłoszono zwycięzców konkursu na powiększenie Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie (MACBA). Do rozbudowy Muzeum, pierwotnie zaprojektowanego przez amerykańskiego architekta Richarda Meiera w latach 90. wybrano zespół złożony z architektów z pracowni HARQUITECTES i Christ & Gantenbein.
Projekt zwycięskiego zespołu zatytułowowany „Galería” zwiększy powierzchnię użytkową Muzeum o ponad 1760 metrów kwadratowych. „MACBA wymaga znacznego zwiększenia powierzchni wystawienniczej. Projekt nowej części MACBA został opracowany w odpowiedzi na tę potrzebę. Nowa bryła stanie naprzeciwko obecnej siedziby muzeum. Nowe skrzydło, znajdujące się nieopodal jednej z najbardziej tętniących życiem przestrzeni publicznych Barcelony przyjmie kształt podłużnego, otwartego budynku. Istotną częścią projektu jest również znajdująca się w pobliży kaplica z XV wieku i klasztor, który zostanie przekształcony w hol wejściowy muzeum. Kaplica natomiast stanie się przestrzenią łącząca obie części Muzeum” – mówią autorzy projektu.
Projekt – oprócz zwiększenia powierzchni muzeum – ma również na celu wizualnie ujednolicić przestrzeń. Użyte przez projektantów materiały, w tym cegły, połączą nowe i stare, na nowo definiując wizerunek MACBA jako miejsca dostępnego dla wszystkich, łączącego pokolenia i pozostającego w zgodzie z tradycją. Jak mówią architekci, nowa bryła uczyni instytucję muzeum prawdziwie inkluzywną i interaktywną, a więc spełniającą potrzeby miłośników kultury w XXI wieku.
Nowojorski oddział studia architektonicznego OMA prezentuje nowy 145-metrowy most dla pieszych, który powstanie nad rzeką Apatlaco w Jojutla de Juárez w Meksyku. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach planu odbudowy infrastruktury regionu, zniszczonej przez trzęsienia ziemi w 2017 r. Most został ufundowany przez organizację Infonavit (National Workers’ Housing Fund Institute).
Polska praktyka architektoniczna FrantaGroup, na której czele stoi architekt Maciej Franta przedstawia projekt Hotelu Wisła w Beskidzie Śląskim. Inspiracją do stworzenia wizji kompleksu wypoczynkowego była lokalna architektura.
Nowa inwestycja autorstwa studia Libido Architekci to unikalne połączenie motywów tradycyjnych oraz praktycznej i funkcjonalnej nowoczesności. Dom został stworzony dla inwestora, który zafascynowany kulturą i architekturą dalekowschodnią, zapragnął mieć namiastkę dalekich podróży w swoim najbliższym otoczeniu.
Ujawniono nowy plan przebudowy jednej z dzielnic Rotterdamu, Rijnhaven, której teren należy do firmy Codrico Factory. Za realizację inwestycji odpowiada deweloper RED Company we współpracy z firmą Powerhouse Company. W propozycji znajdą się budynki zaprojektowane przez uznane studia architektoniczne takie jak Mecanoo, SHoP Architects, Office Winhov i Crimson Architectural Historians. Projekt nazwany Codrico Terrain odda cześć lokalnej architekturze przemysłowej, a jednocześnie wyznaczy nowy kierunek dla rozwoju miasta.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.