Nowoczesny meczet. Propozycja konkursowa Aidia Studio

Nowoczesny meczet. Propozycja konkursowa Aidia Studio

New Preston Mosque, zdj. Aidia Studio

Aidia Studio przedstawia nowoczesnego meczetu, przewidzianego dla miasta Preston w Anglii. Projekt ten, według słów jego twórców, ma być kwintesencją architektury islamu w nowoczesnym wydaniu. Projekt meczetu w Preston jest propozycją w ramach międzynarodowego konkursu ogłoszonego przez Royal Institute of British Architects. 

Zaprojektowany przez Aidia Studio meczet ma powstać w północnej części miasta Preston, na szczycie niewielkiego wzgórza. Architekci przypisują duchowe znaczenie samemu położeniu budynku. „Nasz projekt przewiduje budowę meczetu w najwyższym punkcie miasta, co nawiązuje do religijnego wyniesienia, ale również symbolizuje podróż człowieka, zaczynającą się przez związek z otoczeniem” – mówi Rolando Rodriguez Leal, współzałożyciel Aidia Studio.

New Preston Mosque, zdj. Aidia Studio

 

Nowoczesny projekt bazuje na powtarzających się łukach lancetowych, charakterystycznych dla architektury islamu łuków o spiczastym zakończeniu. Materiały przewidziane w projekcie to kamień  i beton zbrojony włóknem szklanym. Między łukami zostaną zamontowane odlane z brązu ekrany mashrabiya, które wpuszczą światło do wnętrza. „To być może najbardziej poetycki ze wszystkich islamskich elementów architektonicznych – mashrabiya; filtruje światło, tworząc tajemniczą, podniosłą atmosferę we wnętrzu” – dodaje architekt.

New Preston Mosque, zdj. Aidia Studio

 

Projekt studia Aidia przewiduje również stworzenie doskonale zbalansowanego otoczenia budynku – architektom zależało na tym, aby było one zarówno funkcjonalne, jak i piękne. „Jednym z największych wyzwań, z którym musieliśmy się zmierzyć, było zaprojektowanie parkingu, który wcale nie wygląda jak parking. Chcieliśmy zatrzeć granice między miejscem do postawienia auta a architekturą krajobrazu” - mówi Rodriguez-Leal.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.