Nowy Plac Centralny w Rahovcu

Nowy Plac Centralny w Rahovcu

Plac Centralny, zdj. Mutual Atelier

Kolektyw Mutual Atelier wygrał konkurs na projekt nowego Placu Centralnego w Rahovcu w Kosowie. Projekt został wybrany przez jury ze względu na kreatywne i ponadczasowe rozwiązania formalne. Jak mówią twórcy, ich projekt miał na celu zachowanie i podkreślenie wyjątkowej tożsamości centrum miasta i zaktywizowanie mieszkańców miasta do wkładu w rozwój życia publicznego i kulturalnego.

Organizowany przez Gminę Rahovec i realizowany przy wsparciu ONZ-Habitat konkurs miał na celu zebranie pomysłów i rozpoczęcie dyskusji na temat architektonicznej przyszłości centrum miasta. „Naszym celem jest wzmocnienie pozycji obywateli Rahovec oraz lokalnych polityków i zachęcenie ich do kontynuowania debaty na temat zalet i korzyści różnych rozwiązań przestrzennych dla centrum miasta” – mówią organizatorzy konkursu. Zaznaczają również, że wszystkie propozycje konkursowe, nawet te odrzucone w ostatecznym rozstrzygnięciu, zawierały koncepcje i rozwiązania warte uwagi.

Plac Centralny, zdj. Mutual Atelier

 

Pierwszą nagrodę otrzymała propozycja grupy Mutual. Projekt wykorzystuje ukształtowanie terenu, wpisując elementy kompozycji w plan koła. W zwycięskiej koncepcji nowe budynki łączą się z już istniejącymi, posiadającymi wartość historyczną i sentymentalną dla mieszkańców miasta. Rozpięty nad projektem „baldachim”, który tworzą podwyższone promenady, zaoferuje uczestnikom wydarzeń organizowanych na Placu cień i ochronę przed deszczem. „Zależało nam na stworzeniu maksymalnie komfortowego projektu, który będzie wielkim pokojem wspólnym mieszkańców miasta, a także miejscem przystosowanym dla jednostki. […] Kierowaliśmy się zrozumieniem dla różnorodnych potrzeb mieszkańców, uwzględniając zarówno organizację dużych, międzynarodowych festiwali, jak i codzienne przemieszczanie się po terenie” – mówią architekci.

Plac Centralny, zdj. Mutual Atelier

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.