Movable House. Konkurs
Rusza konkurs na projekt domu dla współczesnego nomada, Movable House. Uczestnicy będą mieli okazję pokazać swoją kreatywność i zrozumienie różnych, często niestandardowych, stylów życia.
Nowy projekt studia Dorte Mandrup, The Hinge, będzie pełnić funkcję bramy między nowym obszarem miejskim Aarhus a historyczną zabudową tego drugiego co do wielkości miasta w Danii. Obiekt został zaprojektowany we współpracy z architektem krajobrazu Kristine Jensen i firmą Søren Jensen Consulting Engineers.
The Hinge stanie pomiędzy znajdującymi się na wybrzeżu Aarhus Ø wysokimi, nowoczesnymi budynkami, a historyczną zabudową centrum miasta. Obiekt ma być innowacyjnym i zrównoważonym centrum, które przyciągnie gości z obu stron miasta. Budynek charakteryzuje się niestandardowym, organicznym kształtem, harmonijnymi obłościami oraz wieloma przeszkleniami, które sprawiają, że całość nabiera niezwykłej lekkości.
„Budynek zapewnia doskonały widok na zatokę. Ze szczytu budynku rozciągają się niesamowite krajobrazy, a patrząc z daleka, ma się wrażenie, że budynek unosi się na wodzie. Jest nowatorski i bez określonej przestrzeni wokół – dookoła budynku swobodnie tworzy się przestrzeń miejska. Będzie to piękna brama do Aarhus Ø - budynek, który stworzy prawdziwe połączenie między Aarhus Ø a starym dawnym centrum miasta; budynek, którego ten obszar naprawdę potrzebuje” – mówi Bünyamin Simsek, radny ds. Technologii i środowiska miasta Aarhus.
Architekci przyłożyli szczególne starania do tego, aby The Hinge był budynkiem jak najbardziej zrównoważonym. W budowie użyte zostaną beton i szkło odzyskane z recyklingu. Samo przeznaczenie budowli również zgadza się z ekologicznym projektem – zajmą go innowacyjne firmy i start-upy, które podzielają idee dbania o planetę. Na najniższym piętrze znajdą się restauracje z ekologiczną żywnością oraz lokale stworzone specjalnie po to, by umożliwić lokalnym mieszkańcom upcykling rzeczy codziennego użytku.
Rusza konkurs na projekt domu dla współczesnego nomada, Movable House. Uczestnicy będą mieli okazję pokazać swoją kreatywność i zrozumienie różnych, często niestandardowych, stylów życia.
Dziennik The Guardian podaje, że brytyjski sąd zadecydował o wstrzymaniu budowy Centrum Pamięci i Nauki o Holokauście, zaprojektowanego przez studia architektoniczne Adjaye Associates, Ron Arad Architects i Gustafson Porter + Bowman.
Rozpoczęto budowę sześciopiętrowego zrównoważonego kompleksu biurowo-laboratoryjnego, za którego projekt odpowiada studio architektoniczne MVRDV. Zlokalizowany w sercu amsterdamskiego parku naukowego, projekt, którego użytkownikiem będzie Centrum Innowacji Matrix, ma być całkowicie neutralny pod względem emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
Ormiańskie studio architektoniczne SNKH stworzyło przenośne kino inspirowane dawnymi namiotami Beduinów. Tymczasowy budynek stanął przed Muzeum Sztuki Współczesnej w Moskwie.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.