Dworzec w lesie
Pracownia architektury MAD Architects zaprezentowała w ostatnich dniach swój najnowszy projekt. Nowa wizja dworca kolejowego w centrum Jiaxing ma szansę stać się „twarzą” architektury naszych czasów, łączącej bliskość z naturą i dbałość o środowisko z technologiami na najwyższym poziomie.
Inwestycja autorstwa studia MAD zlokalizowana jest w centrum Jiaxing w południowo-wschodnich Chinach, w pobliżu Szanghaju, a jej całkowita powierzchnia wyniesie 35,4 ha. Plan architektów polega na przebudowie zabytkowego dworca, znajdującego się, rzecz jasna, na wspomnianym terenie. To jednak nie koniec planów architektów. Budynek i otaczające go tereny połączą podziemne korytarze, w okolicy powstaną również dwa obszerne place publiczne. Rewitalizacji doczeka się również pobliski park.
Architekci ze studia MAD, pracujący pod kierunkiem Ma Yansonga, czerpali inspirację z historycznego i kulturowego kontekstu miasta. Istotną kwestią było dla nich również stworzenie miejsca maksymalnie połączonego z naturą, a jednocześnie intuicyjnego i wygodnego. Funkcje komunikacyjne i handlowe obiektu zostaną zlokalizowane w części podziemnej, natomiast część nadziemna ma służyć społeczności jako miejsce do spotkań, relaksu i kontaktu z przyrodą.
„Chińskie dworce kolejowe rywalizują o to, który jest największy. W miastach imitują wielkie pałace, otaczają je wielkie główne drogi, imponujące wiadukty i często puste place. Zamiast tej pogoni za wielką, monumentalną architekturą, zastanowiliśmy się, czy miejskie stacje kolejowe mogą stworzyć własne, piękne otoczenie, czy mogą być zarówno wydajne, jak i humanitarne? Czy mogą być czymś więcej niż przystankiem dla podróżnych – miejską przestrzenią publiczną, z której może korzystać społeczność?” – mówi o swoim projekcie architekt Ma Yansong
Polecamy również
River Ring
Zapadła decyzja o rozpoczęciu prac nad projektem przebudowy nadbrzeża Nowego Jorku. W projekcie River Ring, który zaoferuje mieszkańcom Nowego Jorku setki nowych mieszkań i miejsc pracy, znajdą się budynki zaprojektowane przez BIG.
Nowe oblicze MACBA według HARQUITECTES i Christ and Gantenbein
Ogłoszono zwycięzców konkursu na powiększenie Muzeum Sztuki Współczesnej w Barcelonie (MACBA). Do rozbudowy Muzeum, pierwotnie zaprojektowanego przez amerykańskiego architekta Richarda Meiera w latach 90. wybrano zespół złożony z architektów z pracowni HARQUITECTES i Christ & Gantenbein.
Ogród bez wody. Instalacja na Triennale Architektury w Sharjah
Na pierwszej edycji Sharjah Architecture Triennial w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wystawiono projekt współpracy biur Cooking Sections i AKT II – Becoming Xerophile, bogaty w nowoczesne technologie eksperymentalny pustynny ogród, nawiązujący do realiów życia społeczeństw żyjących w suchych rejonach świata.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.