Pracownia architektury MAD Architects zaprezentowała w ostatnich dniach swój najnowszy projekt. Nowa wizja dworca kolejowego w centrum Jiaxing ma szansę stać się „twarzą” architektury naszych czasów, łączącej bliskość z naturą i dbałość o środowisko z technologiami na najwyższym poziomie.
Inwestycja autorstwa studia MAD zlokalizowana jest w centrum Jiaxing w południowo-wschodnich Chinach, w pobliżu Szanghaju, a jej całkowita powierzchnia wyniesie 35,4 ha. Plan architektów polega na przebudowie zabytkowego dworca, znajdującego się, rzecz jasna, na wspomnianym terenie. To jednak nie koniec planów architektów. Budynek i otaczające go tereny połączą podziemne korytarze, w okolicy powstaną również dwa obszerne place publiczne. Rewitalizacji doczeka się również pobliski park.
Dworzec w Jiaxing, zdj. MAD
Architekci ze studia MAD, pracujący pod kierunkiem Ma Yansonga, czerpali inspirację z historycznego i kulturowego kontekstu miasta. Istotną kwestią było dla nich również stworzenie miejsca maksymalnie połączonego z naturą, a jednocześnie intuicyjnego i wygodnego. Funkcje komunikacyjne i handlowe obiektu zostaną zlokalizowane w części podziemnej, natomiast część nadziemna ma służyć społeczności jako miejsce do spotkań, relaksu i kontaktu z przyrodą.
Dworzec w Jiaxing, zdj. MAD
„Chińskie dworce kolejowe rywalizują o to, który jest największy. W miastach imitują wielkie pałace, otaczają je wielkie główne drogi, imponujące wiadukty i często puste place. Zamiast tej pogoni za wielką, monumentalną architekturą, zastanowiliśmy się, czy miejskie stacje kolejowe mogą stworzyć własne, piękne otoczenie, czy mogą być zarówno wydajne, jak i humanitarne? Czy mogą być czymś więcej niż przystankiem dla podróżnych – miejską przestrzenią publiczną, z której może korzystać społeczność?” – mówi o swoim projekcie architekt Ma Yansong
RE: VOLCANO HOUSE to nowy projekt domu mieszkalnego autorstwa uznanego polskiego studia REFORM ARCHITEKT. Marcin Tomaszewski w swojej nowej wizji łączy doskonale znane motywy architektoniczne z bezkompromisową nowoczesnością. Projekt wyróżnia się autorskim stylem architekta; stylem, którego nie da się pomylić z żadnym innym.
W poprzednim tygodniu oficjalnie otworzono National Museum of the United States Army w stanie Virginia w USA. Za projekt nowej inwestycji odpowiada pracownia architektoniczna Skidmore, Owings & Merrill. Muzeum ma być swojego rodzaju hołdem dla tych, którzy odbyli i odbywają obecnie służbę wojskową w wojskach Stanów Zjednoczonych.
Niemal dwa lata temu, 14 sierpnia 2018 zawalił się wiadukt Ponte Morandi we włoskiej Genui. W katastrofie zginęły 43 osoby, a 15 zostało rannych. Dziś most został odbudowany według nowego projektu, nie tylko wzbogacającego okoliczny krajobraz o estetyczny i funkcjonalny element, ale również upamiętniającego tych, którzy ponieśli śmierć w skutek zawalenia się starej konstrukcji.
Muzeum zaprojektowane przez Bjarke Ingels Group dla szwajcarskiego zegarmistrza Audemars Piguet zostanie otwarte dla publiczności w maju tego roku. Spiralny szklany pawilon, wtopiony w górski krajobraz, zabierze odwiedzających w podróż przez 139-letnią historię firmy.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.