Dworzec w lesie

Dworzec w lesie

Dworzec w Jiaxing, zdj. MAD

Pracownia architektury MAD Architects zaprezentowała w ostatnich dniach swój najnowszy projekt. Nowa wizja dworca kolejowego w centrum Jiaxing ma szansę stać się „twarzą” architektury naszych czasów, łączącej bliskość z naturą i dbałość o środowisko z technologiami na najwyższym poziomie.

Inwestycja autorstwa studia MAD zlokalizowana jest w centrum Jiaxing w południowo-wschodnich Chinach, w pobliżu Szanghaju, a jej całkowita powierzchnia wyniesie 35,4 ha. Plan architektów polega na przebudowie zabytkowego dworca, znajdującego się, rzecz jasna, na wspomnianym terenie. To jednak nie koniec planów architektów. Budynek i otaczające go tereny połączą podziemne korytarze, w okolicy powstaną również dwa obszerne place publiczne. Rewitalizacji doczeka się również pobliski park.

Dworzec w Jiaxing, zdj. MAD

 

Architekci ze studia MAD, pracujący pod kierunkiem Ma Yansonga, czerpali inspirację z historycznego i kulturowego kontekstu miasta. Istotną kwestią było dla nich również stworzenie miejsca maksymalnie połączonego z naturą, a jednocześnie intuicyjnego i wygodnego. Funkcje komunikacyjne i handlowe obiektu zostaną zlokalizowane w części podziemnej, natomiast część nadziemna ma służyć społeczności jako miejsce do spotkań, relaksu i kontaktu z przyrodą.

Dworzec w Jiaxing, zdj. MAD

 

„Chińskie dworce kolejowe rywalizują o to, który jest największy. W miastach imitują wielkie pałace, otaczają je wielkie główne drogi, imponujące wiadukty i często puste place. Zamiast tej pogoni za wielką, monumentalną architekturą, zastanowiliśmy się, czy miejskie stacje kolejowe mogą stworzyć własne, piękne otoczenie, czy mogą być zarówno wydajne, jak i humanitarne? Czy mogą być czymś więcej niż przystankiem dla podróżnych – miejską przestrzenią publiczną, z której może korzystać społeczność?” – mówi o swoim projekcie architekt Ma Yansong

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.