Coroczna Nagroda Obela została przyznana praktyce Junya Ishigami + Associates za projekt Ogrodu Wodnego Art Biotop.
Na pograniczu
JapoÅ„ski architekt Junya Ishigami jest znany z eksperymentalnych struktur, reinterpretujÄ…cych konwencje architektoniczne i nawiÄ…zujÄ…cych do natury. Projekty Ishigamiego integrujÄ… Å›wiat przyrody z surowym Å›wiatem wytworów ludzkich rÄ…k.
„Architektura Ishigamiego to architektura przestrzeni, a nie przedmiotu. Odrzuca on ideÄ™ architektury jako konstrukcji, struktury utylitarnej, odwracajÄ…c konwencjÄ™, którÄ… jest stawianie budowli na tle krajobrazu. Poprzez projekt ogrodu wodnego, Ishigami zadaje każdemu z nas pytanie: czy to architektura, projektowanie krajobrazu, czy sztuka?” – mówi Martha Schwartz, przewodniczÄ…ca jury.
Nagroda Obela jest przyznawana za prace lub projekty powstałe na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Każdego roku jury ustanawia motyw przewodni konkursu. W tegorocznej edycji koncentrowano się na transformacyjnej i społecznej wartości architektury.
Organizowany przez Fundację Henrika Frode Obela konkurs jest tradycyjnie rozstrzygany podczas ceremonii w Utzon Centre w duńskim Aalborgu. Nagroda wynosi 100 000 euro.
Holenderska firma OKRA landschapsarchitecten otrzymaÅ‚a European Prize for Urban Public Space 2022 za projekt renowacji kanaÅ‚u Catharijnesingel w mieÅ›cie Utrecht w Holandii. Do jedenastej edycji konkursu napÅ‚ynęło aż 326 projektów z 35 różnych krajów. Projekty analizowaÅ‚y problemy, z jakimi muszÄ… siÄ™ zmierzyć europejskie miasta i ukazywaÅ‚y ich architektoniczne rozwiÄ…zania.
Naucz siÄ™ projektować zrobotyzowane miasta i weź udziaÅ‚ w konkursie! Cybertecture Academy & UNI.xyz we wspóÅ‚pracy z Futurly przedstawia pierwsze interaktywne warsztaty Cybertecture Masterclass.
Prezentujemy nowÄ… propozycjÄ™ studia HUA HUA – projekt bezpiecznej gastronomicznej przestrzeni miejskiej, pozwalajÄ…cej na zachowanie bezpiecznego dystansu. Ten pomysÅ‚ ma na celu rozwiÄ…zanie problemu „zamrożonej” z powodu epidemii wirusa gastronomii.
Smart Forest City Cancun to innowacyjny projekt inteligentnego zielonego miasta autorstwa włoskiego architekta Stefano Boeriego.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.