Oryginalny projekt mieszkalny od studia GAB

Oryginalny projekt mieszkalny od studia GAB

Projekt domu pod Poznaniem, zdj. GAB

W jednej z miejscowości pod Poznaniem powstanie dom, za którego projekt odpowiada studio GAB. Budynek został rozdzielony na kilka osobnych brył, które łączy podziemna część przypominająca bunkier. Projekt przełamuje utarte myślenie o domach jednorodzinnych – nietuzinkowe podejście architektów do rozmieszczenia funkcji domu zaowocowało powstaniem niepowtarzalnego projektu.

Tym, co najbardziej przyciąga uwagę w projekcie studia GAB, jest oryginalny pomysł na rozmieszczenie funkcji domu. Dwa naziemne budynki o podobnej kubaturze oraz łączący je pawilon kryją w sobie funkcje dzienne i sypialne, część podziemna zaś zostanie przeznaczona na salę prób. Interesującym elementem jest również schodkowa piramida połączona z podziemną częścią. „ intencją Inwestora było znalezienie pewnych nieoczywistości przestrzennych i stworzenie miejsca, które będzie dawało wiele możliwości jego wykorzystywania. Jakby z definicji, zależało nam na oddzieleniu sali prób od części dziennej domu. Równocześnie chcieliśmy sprawić, aby jej wygląd wyróżniał się, a przestrzeń w jej wnętrzu była nieoczywista. Dodatkowym, myślę, że kluczowym elementem w traktowaniu przestrzeni sali prób, jak i przestrzeni dziennej, było wprowadzenie do nich dużej ilości światła poprzez świetliki w dachu, dzięki którym wnętrze byłoby bardzo jasne, a nie prześwietlone bezpośrednim światłem” - mówi architekt Piotr Grabowski w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.

Projekt domu pod Poznaniem, zdj. GAB

 

„[…] dom jest dość nietypowy. Myślę, że jest to efektem stworzenia wraz z Inwestorami wyjątkowego i nie do końca typowego programu domu oraz zauważenia przez nas pewnego ciągu zależności pomiędzy poszczególnymi częściami/funkcjami domu. Program domu jest dość bogaty i zróżnicowany, a wymagania Inwestorów również nie były typowe. Kolejnym elementem tej układanki jest lokalizacja domu. Zależało nam na zróżnicowaniu odbioru budynku w zależności od strony, z której do niego idziemy. Ze względu na rzeźbę terenu, ten podział stał się możliwy. Inaczej odbiera dom gość, który przychodzi od strony południowej, inaczej domownik, który ten dom zamieszkuje a jeszcze inaczej ktoś, kto odwiedza tylko salę prób. Mamy wrażenie, że dzięki widocznemu podziałowi udało nam się stworzyć obiekt, który swoją skalą nie będzie przytłaczał i nadal będzie można go odbierać jako dom w jego naziemnej części” – dodaje twórca projektu.

Projekt domu pod Poznaniem, zdj. GAB

 

Architekci przyznają, że najtrudniejszą częścią projektu było odpowiednie osadzenie projektu na działce, a także rozmieszczenie jego elementów w interesujący, niespotykany sposób. Eksperymentując z bryłą i kompozycją, twórcy musieli brać pod uwagę również niezwykle istotny aspekt funkcjonalności. Dzięki wytężonej pracy architektów dom jest nie tylko efektowny, ale i niezwykle wygodny oraz bezpieczny.

Projekt domu pod Poznaniem, zdj. GAB

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.