Rezydencja Plac Kaszubski w Gdyni od Arch Deco

Rezydencja Plac Kaszubski w Gdyni od Arch Deco

Rezydencja Plac Kaszubski, zdj. Arch Deco

Rezydencja Plac Kaszubski w Gdyni to nowy projekt mieszkaniowy autorstwa polskiego studia Arch Deco. Budynek wielorodzinny, którego budowa ruszy już w najbliższym czasie, estetycznie zbliża się do dawnej architektury Trójmiasta, podtrzymując pamięć o jego historii i spuściźnie kulturowej.

Rejon Placu Kaszubskiego to miejsce o ogromnym znaczeniu dla tożsamości miasta — to tu, w początkach powstawania Gdyni, biło jej serce. Rezydencja Plac Kaszubski sąsiadować będzie bezpośrednio z elegancko odnowionym i zagospodarowanym placem z fontanną, a także z historycznymi budynkami z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wraz z inwestorem od początku wiedzieliśmy, że wygląd powstającej kamienicy jest niemal „skazany” na odniesienia do gdyńskiego modernizmu” – mówi Michał Baryżewski, jeden z odpowiedzialnych za projekt architektów.

Rezydencja Plac Kaszubski, zdj. Arch Deco

 

Siedmiopiętrowy budynek w istocie będzie nawiązywać do popularnego w dwudziestoleciu międzywojennym stylu architektonicznego. O gdyńskim modernizmie w Rezydencji Plac Kaszubski przypomina niejedno. Charakterystycznym elementem konstrukcji będzie zaokrąglony wykusz na rogu, obłożony taflami giętego szkła. Niestandardowy, lekko unowocześniony element budynku, z pewnością będzie przyciągał wzrok przechodniów. Zewnętrze budynku hołduje prostej, surowej formie, wnętrza natomiast – według słów twórców projektu, ściśle połączone z fasadą – wydają się o wiele bardziej przytulne.

Rezydencja Plac Kaszubski, zdj. Arch Deco

 

„Wprowadziliśmy do wnętrz wielkoformatowe spieki elewacyjne i zastosowaliśmy duże podziały, charakterystyczne dla fasady budynku. Chcieliśmy, aby dzięki temu wnętrza stały się kontynuacją wyglądu bryły. Utrzymanie skojarzeń z elegancją gdyńskiego modernizmu staraliśmy się osiągnąć poprzez odpowiedni dobór elementów wyposażenia, nawiązujących do niego stylistyką i materiałem, czy zastosowanie charakterystycznych wyoblonych narożników w lobby, czy na korytarzach. Jednocześnie chodziło nam o wytworzenie ciepłego, domowego nastroju. To założenie spełniliśmy, stosując drewno na portalach windowych i drzwiowych, tapety nadające miękkości ścianom, ciepłe kolory i naturalne oświetlenie” – opowiadają architekci.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.