Pracownia architektury VIBES Architects przedstawia projekt mini osiedla mieszkaniowego, złożonego z dużych, dwulokalowych domów. Usytuowanie działki, która graniczy z domami utrzymanymi w tradycyjnej estetyce, zmusiła architektów do poszukiwania kompromisu pomiędzy nowoczesnością a tradycją.
Otaczająca nas w momencie projektowania architektura jest wiejska, z tradycyjnymi formami dachu i elewacji, natomiast wymagania inwestorów są już na poziomie podmiejskiej willi. Staraliśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom, ale projektować zgodnie z zastanym otoczeniem” – mówią odpowiedzialni za projekt architekci. Ich wizja osiedla mieszkaniowego składa się z czterech domów, formą wpisujących się w trend nowoczesnej stodoły.
„Prosta forma stodoły to odpowiedź na zmęczenie dotychczasowo popularną architekturą domów jednorodzinnych ze skomplikowanymi dachami i dużą ilością lukarn. Forma domu stodoły to pierwotny kształt, który przywodzi nam na myśl DOM. Przedszkolak poproszony o narysowanie domu narysuje prawie zawsze dom stodołę — kwadrat przykryty trójkątem. Jest to także moda na domy energooszczędne, które kojarzą się inwestorom z bardzo prostą bryłą budynku i dachu. Na popularność domu-stodoły wpływa też powszechne zastosowanie technologii, która umożliwia odkrycie elewacji (brak wystającego okapu) i ukrycie rynny” – mówią architekci w rozmowie z portalem Architektura i Biznes.
Ze względu na to, że działka, na której powstały domy, jest niewielka, architekci stanęli przed wyzwaniem zapewnienia mieszkańcom każdego z domów maksymalnej prywatności przy jak najmniejszym wykorzystaniu przestrzeni. Właśnie dlatego każdy z domów został przekręcony o 180 stopni względem kolejnego – tarasy sąsiadujących ze sobą budynków wychodzą więc na przeciwne strony.
Renée Gailhoustet, francuska architektka, pionierka budownictwa socjalnego i zdobywczyni nagrody Royal Academy Architecture Prize 2022, zmarła w wieku 93 lat w zaprojektowanym przez siebie domu w Le Liégat, Ivry-sur-Seine.
Duńskie studio CF Møller Architects prezentuje projekt nowoczesnej willi, z której okien roztacza się malowniczy widok na fiord. Budynek, nazwany Villa Aa, został zaprojektowany z myślą o rodzinie, która pragnie połączyć bliskość natury i zdobycze nowej technologii.
Przedstawiamy odważny i oryginalny projekt polskiego studia Autograf. Stworzony przez zespół architektów dom jednorodzinny zdaje się zaprzeczać prawom fizyki. W opublikowanych przez studio materiałach silnie zaznaczono inspirację słowem, zwłaszcza poetyckim.
Odszedł kolejny z wielkich architektów naszych czasów.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.