Horizontal House

Horizontal House

Horizontal House, zdj. Autograf Studio

Przedstawiamy odważny i oryginalny projekt polskiego studia Autograf. Stworzony przez zespół architektów dom jednorodzinny zdaje się zaprzeczać prawom fizyki. W opublikowanych przez studio materiałach silnie zaznaczono inspirację słowem, zwłaszcza poetyckim.

Budynek zaprojektowany przez Marcina Galasa i Tomasza Smugę z pewnością wyróżnia się na tle powstających obecnie domów. Inwestycja – dom na planie prostokąta – powstać ma w Mikołowie. Budynek będzie składał się z dwóch podstawowych modułów – szklanego, pełniącego rolę parteru i murowanego.

Horizontal House, zdj. Autograf Studio

 

Część murowana zostanie postawiona na szklanej i przesunięta względem niej o kilka metrów, sprawiając wrażenie nieważkiej i niezwykle masywnej jednocześnie. Projekt Autografu przyciąga wzrok i zastanawia; niespotykana kolejność zestawienia tego, co masywne, trwałe i duże z lekkością i kruchością szkła nasuwa na myśl literackie chwyty udziwnienia.

Architekci nie ukrywają z resztą inspiracji literaturą. Na opublikowanych przez Autograf wizualizacjach i planach możemy dostrzec cytat z Legend nowoczesności Czesława Miłosza,  gdzie indziej natomiast nawiązanie do tradycyjnej sztuki pisania haiku. „Inspiracja leżąca w ograniczeniach” – piszą o swoim projekcie architekci, porównując go niejako do rządzących się żelaznymi prawami japońskich miniatur poetyckich.

Horizontal House, zdj. Autograf Studio

 

W części zachodniej parteru znajdą się salon, kuchnia oraz jadalnia, po drugiej stronie zaś sypialnia. Na górze również umieszczone zostaną sypialnie, a także pokój gościnny, gabinet i garderoba. Całości dopełni zadbany ogród, oświetlony pomysłowymi okrągłymi lampami.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.