Mauzoleum w Bangledeszu
CegÅ‚y, Å‚uki i ornamenty nawiÄ…zujÄ…ce do lokalnej kultury do znaki rozpoznawcze mauzoleum, które powstaÅ‚o w Bangladeszu. Autorami niezwykÅ‚ego projektu sÄ… architekci z Kashef Chowdhury/URBANA.
Przedstawiamy odważny i oryginalny projekt polskiego studia Autograf. Stworzony przez zespóÅ‚ architektów dom jednorodzinny zdaje siÄ™ zaprzeczać prawom fizyki. W opublikowanych przez studio materiaÅ‚ach silnie zaznaczono inspiracjÄ™ sÅ‚owem, zwÅ‚aszcza poetyckim.
Budynek zaprojektowany przez Marcina Galasa i Tomasza SmugÄ™ z pewnoÅ›ciÄ… wyróżnia siÄ™ na tle powstajÄ…cych obecnie domów. Inwestycja – dom na planie prostokÄ…ta – powstać ma w MikoÅ‚owie. Budynek bÄ™dzie skÅ‚adaÅ‚ siÄ™ z dwóch podstawowych moduÅ‚ów – szklanego, peÅ‚niÄ…cego rolÄ™ parteru i murowanego.
Część murowana zostanie postawiona na szklanej i przesuniÄ™ta wzglÄ™dem niej o kilka metrów, sprawiajÄ…c wrażenie nieważkiej i niezwykle masywnej jednoczeÅ›nie. Projekt Autografu przyciÄ…ga wzrok i zastanawia; niespotykana kolejność zestawienia tego, co masywne, trwaÅ‚e i duże z lekkoÅ›ciÄ… i kruchoÅ›ciÄ… szkÅ‚a nasuwa na myÅ›l literackie chwyty udziwnienia.
Architekci nie ukrywajÄ… z resztÄ… inspiracji literaturÄ…. Na opublikowanych przez Autograf wizualizacjach i planach możemy dostrzec cytat z Legend nowoczesnoÅ›ci CzesÅ‚awa MiÅ‚osza, gdzie indziej natomiast nawiÄ…zanie do tradycyjnej sztuki pisania haiku. „Inspiracja leżąca w ograniczeniach” – piszÄ… o swoim projekcie architekci, porównujÄ…c go niejako do rzÄ…dzÄ…cych siÄ™ żelaznymi prawami japoÅ„skich miniatur poetyckich.
W części zachodniej parteru znajdÄ… siÄ™ salon, kuchnia oraz jadalnia, po drugiej stronie zaÅ› sypialnia. Na górze również umieszczone zostanÄ… sypialnie, a także pokój goÅ›cinny, gabinet i garderoba. CaÅ‚oÅ›ci dopeÅ‚ni zadbany ogród, oÅ›wietlony pomysÅ‚owymi okrÄ…gÅ‚ymi lampami.
CegÅ‚y, Å‚uki i ornamenty nawiÄ…zujÄ…ce do lokalnej kultury do znaki rozpoznawcze mauzoleum, które powstaÅ‚o w Bangladeszu. Autorami niezwykÅ‚ego projektu sÄ… architekci z Kashef Chowdhury/URBANA.
Studio architektoniczne Snøhetta zaprezentowaÅ‚o projekt nowego budynku i krajobrazu dla kampusu Vesterheim w Decorah w stanie Iowa. Kampus, w którym znajduje siÄ™ również Narodowe Muzeum Norwesko-AmerykaÅ„skie i SzkoÅ‚a Sztuki Ludowej, promuje różnorodność amerykaÅ„skiego spoÅ‚eczeÅ„stwa i relacje norwesko-amerykaÅ„skie.
Firma Foster + Partners ujawniÅ‚a swój najnowszy projekt, majÄ…cy na celu rewitalizacjÄ™ terenu dawnej fabryki w sercu Santiago. Zbudowana w poÅ‚owie ubiegÅ‚ego wieku La Fabrica zamieni siÄ™ w tÄ™tniÄ…ce życiem miejsce do życia, pracy, spotkaÅ„ i zabawy.
Wszyscy zgodzimy siÄ™ co do tego, że elewacjach polskich domów rzadko widuje siÄ™ oryginalne barwy, a inwestorzy wciąż obawiajÄ… siÄ™ postawienia na mocny akcent, wybierajÄ…c raczej stonowane, jasne kolory. SÄ… jednak projekty, które idÄ… pod prÄ…d – jednym z nich sÄ… czarne domy autorstwa pracowni 1504 Architekci. Propozycja polskiego studia Å‚Ä…czy niepopularny motyw czarnego domu z rodzimÄ… tradycjÄ… architektonicznÄ….
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.