Renomowane czeskie studio architektoniczne CHYBIK + KRISTOF prezentuje projekt wieżowca w Ostrawie. Jak mają nadzieję twórcy projektu, zaktywizuje on przestrzeń publiczną oraz wesprze rewitalizację miasta. Po ukończeniu 235-metrowa wieża Ostrava Tower będzie najwyższym budynkiem w kraju.
W ciągu ostatnich trzech dekad Ostrawa odeszła od wizerunku miasta przemysłowego, ograniczając rozwój przemysłów wydobywczego i hutniczego, a stawiając na rozwój sektora usług i informacji. Taka transformacja wymagała od władz miasta postawienia na jego rewitalizację. Tereny przemysłowe zostały przekształcone w budynki mieszkalne i obiekty kulturalne, muzea, kampusy uniwersyteckie, galerie oraz różnorodne, nowoczesne miejsca pracy – wieżowce i przestrzenie coworkingowe.
Projekt Ostrava Tower nawiązuje do przemysłowego dziedzictwa Ostrawy, jednocześnie wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnych mieszkańców. Projekt CHYBIK + KRISTOF reaktywuje fragment ścisłego centrum miasta i otaczającej go przestrzeni publicznej. W Ostrava Tower znajdą się lokale mieszkalne, biura, centrum kongresowe, sklepy i hotel wraz z kawiarnią na dachu, restauracją i barem.
„Ponownie przemyśleliśmy typologię drapacza chmur i jego funkcję społeczną, a także sposoby aktywizacji środowiska miejskiego. Jednym z naszych głównych celów było stworzenie w sercu Ostrawy budynku z pozytywnym wpływem na społeczeństwo. Intencją architektów było stworzenie prostej, ale potężnej formy, która działa jak latarnia morska w centrum miasta” – mówi Michał Kristof, współzałożyciel CHYBIK + KRISTOF.
W dzisiejszych czasach trudno i niedrogie mieszkanie w atrakcyjnym miejscu. Konkurs Milan Affordable Housing ma na celu zebranie najlepszych projektów niedrogich mieszkań w mieście, w którym ceny nieruchomości są niezwykle wysokie.
Studio Foster + Partners we współpracy z firmą Buro Happold wygrali konkurs na projekt nowego lotniska CPK, położonego między Warszawą a Łodzią. Projekt, jak mówią jego twórcy, ma być węzłem komunikacyjnym na miarę XXI wieku.
Ogłoszono międzynarodowy konkurs TERRA X TERRA - PAVILION DESIGN WORKSHOP. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie interaktywnego pawilonu zgodnie z założeniami zrównoważonego budownictwa.
Projektanci znów stają na wysokości zadania. Propozycja amerykańskiej firmy JUPE Health może zrewolucjonizować opiekę medyczną nad osobami zakażonymi COVID-19. Konstruktorzy, przewidując brak wydolności służby zdrowia w przypadku dalszego rozprzestrzeniania się epidemii, zaprojektowali modułowy system, który pozwoli szpitalom na przyjęcie znacznie większej liczby pacjentów.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.