CPK. Innowacyjny projekt polskiego lotniska

CPK. Innowacyjny projekt polskiego lotniska

CPK, zdj. Foster + Partners

Studio Foster + Partners we współpracy z firmą Buro Happold wygrali konkurs na projekt nowego lotniska CPK, położonego między Warszawą a Łodzią. Projekt, jak mówią jego twórcy, ma być węzłem komunikacyjnym na miarę XXI wieku.

Projekt lotniska i przylegających do niego terenów połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Projekt ma na celu znalezienie równowagi między wydajnością, odpowiedzialnością za środowisko i estetyką, która ma oddać tożsamość narodową Polaków. Początkowo lotnisko będzie obsługiwać do 40 milionów pasażerów, w planach są jednak projekty rozbudowy, dzięki którym w 2060 roku liczba ta może wzrosnąć aż do 60 milionów.

CPK, zdj. Foster + Partners

 

„Wierzymy, że ten projekt całkowicie zrewolucjonizuje podróżowanie po kraju i poza nim. Wizja tkackiej formy architektonicznej jest wyjątkowo mocno widoczna w projekcie. Ma ona kształtować budynek i prowadzić pasażerów przez jego przestrzenie, będąc jednocześnie symbolicznym odniesieniem do bogatego dziedzictwa kulturowego Polski i zjednoczonej siły jej mieszkańców” – mówi Grant Brooker, szef studia Foster + Partners.

CPK, zdj. Foster + Partners

 

Projekt lotniska CPK koncentruje się wokół dużego placu przesiadkowego ozdobionego zielenią i dużą ilością naturalnego światła. Plac stworzy połączenia między głównymi środkami transportu: lotniczym, kolejowym i drogowym. To rozwiązanie ma zachęcić użytkowników do wyboru bardziej zrównoważonych środków transportu.

Sklepiony nad placem dach intuicyjnie kieruje pasażerów w stronę hali odpraw. Koncepcja koncentruje się na doświadczeniu pasażera, mając na celu stworzenie dostępnego dla wszystkich środowiska. Projekt lotniska jest zoptymalizowany pod kątem modularyzacji i prefabrykacji, co pozwala na dostosowanie węzła transportowego do ciągle zmieniających się potrzeb operacyjnych.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.