Parley. Między architekturą a polityką
Platforma UNI zaprasza młodych architektów i wielbicieli architektury do udziału w konkursie na esej. Prace mają rozważyć relacje pomiędzy architekturą a polityką.
Położony w doskonałym miejscu, na idealnie ukształtowanej działce, w każdym calu spełniający potrzeby mieszkańców i zapewniający sto procent bezpieczeństwa - taki jest dom perfekcyjny. Czarny koń ambitnej architektury mieszkalnej w Polsce, Marcin Tomaszewski z pracowni Reform Architekt, przedstawia projekt RE:PERFECT HOUSE. Budynek powstał w tym roku w jednej z dzielnic Łodzi.
Działka ma perfekcyjny kształt, wymiary, powierzchnię, perfekcyjne położenie względem stron świata i w mieście, perfekcyjne otoczenie wkoło siebie — ogólnie zostało odnalezione perfekcyjne miejsce na stworzenie perfekcyjnego domu" — mówi odpowiedzialny za projekt Marcin Tomaszewski. Aby wykorzystać nieskończone możliwości, które dała idealna działka, architekt dokładnie rozplanował elementy budynku tak, aby pasowały do wyraźnie określonych potrzeb jego przyszłych właścicieli - czteroosobowej rodziny z dziećmi.
"Układ funkcjonalny tego domu został zaplanowany w sposób zazębiający się — jak zębatki w silniku, które muszą do siebie idealnie pasować. Ze względu na swoją wielkość oddziaływają na siebie w różnym tempie. Pomieszczenia w RE: PERFECT HOUSE również zaprojektowano w ten sposób — małe i duże, niższe i wyższe. Wszystkie są połączone i tworzą względem siebie harmonię" - opowiada Tomaszewski.
Dom został utrzymany w nowoczesnym, niezwykle eleganckim stylu. Na elewacji nowoczesnej bryły króluje biały tynk, kontrastująca z nią płyta allucobond w kolorze czarnym oraz płyty ceramiczne nero marqina, które w dyskretny sposób ozdabiają budynek i przyciągają wzrok do określonych obszarów.
Platforma UNI zaprasza młodych architektów i wielbicieli architektury do udziału w konkursie na esej. Prace mają rozważyć relacje pomiędzy architekturą a polityką.
Studio Syn Architects prezentuje projekt oryginalnej kaplicy położonej w wyjątkowym krajobrazie otaczającym Mount Tai w Chinach. Budynek Hometown Moon jest częścią strategii przebudowy terenów na północ od miasta Tai'an, zleconej przez firmę Lushang Group.
Brytyjskie studio Lipton Plant Architects przedstawia wyjątkowy projekt mieszkalny. Pozbawiony okien bunkier z czasów II wojny światowej w Dorset w Anglii zostanie przekształcony w wygodny i jasny dom wakacyjny. Budynek o powierzchni 76 metrów kwadratowych znajduje się w pobliżu Weymouth na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii.
Zespół architektów z pracowni Steven Holl Architects ukończył prace nad budową Winter Visual Arts Building na historycznym kampusie Franklin & Marshall College w Lancaster w Pensylwanii. Projekt nowego gmachu został zainspirowany kształtem latawca oraz otaczającą kampus naturą, której najistotniejszym elementem są wielowiekowe drzewa.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.