Wakacje w bunkrze. Dom w Dorset

Wakacje w bunkrze. Dom w Dorset

Przebudowany Bunkier w Dorset, zdj. Lipton Plant Architects

Brytyjskie studio Lipton Plant Architects przedstawia wyjątkowy projekt mieszkalny. Pozbawiony okien bunkier z czasów II wojny światowej w Dorset w Anglii zostanie przekształcony w wygodny i jasny dom wakacyjny. Budynek o powierzchni 76 metrów kwadratowych znajduje się w pobliżu Weymouth na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii.

Studio Lipton Plant Architects uzyskało pozwolenie na budowę dwupokojowej nieruchomości wakacyjnej bunkrze, który został pierwotnie wybudowany na początku II wojny światowej. „Wzięliśmy betonowy bunkier z czasów II wojny światowej, budynek bez okien, który nie był otwierany od ponad 70 lat, i otworzyliśmy go na otoczenie, tworząc kilka dziur, wyglądających jakby powstały na skutek wybuchu bomby” – mówi Edward Lipton. W wykonanych przez budowlańców otworach trudno dopatrzeć się celowości; doskonale markują one dziury, które mogłyby powstać na skutek wybuchu. W powstałe otwory wstawiono szyby, dzięki czemu bunkier zyskał efektowne i pasujące do charakteru domu przeszklenia.  

Przebudowany Bunkier w Dorset, zdj. Lipton Plant Architects

 

Wnętrze bunkra zostanie przekształcone w dwie sypialnie wraz z kuchnią, częścią dzienną i łazienką. Zarówno w kwestii części zewnętrznych, jak i wewnętrznych, architekci ograniczyli ingerencję w oryginalne struktury budynku do minimum. Dlatego też elewacje i wewnętrzne ściany zostały pokryte betonem – takim, z jakiego stworzono oryginalną strukturę.  

Przebudowany Bunkier w Dorset, zdj. Lipton Plant Architects

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.