Dom w silosie. Silo Living
Absolwentka Design Academy Eindhoven, Stella van Beers, stworzyła oryginalny dom w silosie zbożowym. Architektka przekształciła nieużywany przedmiot w dwupoziomową przestrzeń do życia, idealną do wynajęcia.
Pracownia architektury krajobrazu NArchitekTURA wykorzystała 40 płyt z szarego piaskowca do stworzenia parku pamięci na miejscu dawnej Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu. Projekt ma na celu upamiętnienie tragicznej historii polskich Żydów zamordowanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej.
Pomnik, nazwany Parkiem Pamięci Wielkiej Synagogi, został zbudowany na miejscu Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, spalonej przez hitlerowców w 1939 roku podczas niemieckiej okupacji Polski. Jak twierdzą architekci, krajobraz został zainspirowany archiwalnym zdjęciem, wykonanym tuż po zburzeniu Wielkiej Synagogi. Zdjęcie przedstawia rumowisko cegieł i kamieni – to właśnie ten motyw architekci z NArchitekTURY próbowali przełożyć na język współczesnej architektury. Cegły pozostałe po ważnej dla społeczności żydowskiej budowli zostały oddane za pomocą ułożonych na trawie piaskowych płyt, rozłożonych w pozornym nieładzie, a w rzeczywistości tworzących przemyślaną kompozycję.
„Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu można traktować jako kontynuację i rozwinięcie naszej wcześniejszej realizacji aranżacji wnętrz i wystawy stałej tamtejszego Centrum Żydowskiego. Praca przy tym długotrwałym projekcie była dla nas okazją do zagłębienia się w nieznane nam wcześniej tajniki wyjątkowej historii związanej z tym miejscem, ale też z przedwojenną Polską. Proces stopniowego poznawania i zrozumienia nowej kultury jest dla nas zawsze bardzo cenny i za każdym razem w inny sposób wpływa na tworzoną przez nas architekturę. Projektowaliśmy już w tak egzotycznych miejscach, jak Mozambik, Mali, Maroko, Chiny czy Japonia i za każdym razem nasze koncepcje były mocno zakorzenione w lokalnym kontekście — nie bazujemy jednak na dosłownych cytatach, lecz bardziej na różnych odsłonach współczesnych interpretacji w celu adekwatnego uchwycenia i utrwalenia genius loci” – mówią architekci.
Absolwentka Design Academy Eindhoven, Stella van Beers, stworzyła oryginalny dom w silosie zbożowym. Architektka przekształciła nieużywany przedmiot w dwupoziomową przestrzeń do życia, idealną do wynajęcia.
Studio Foster+Partners nie próżnuje. Właśnie rozpoczęła się budowa ich kolejnego projektu – międzynarodowego lotniska w Arabii Saudyjskiej. Obiekt, który będzie położony na zachodnim wybrzeżu kraju, jest częścią większego planu rozwoju obszarów Morza Czerwonego. Według szacunków lotnisko obsłuży blisko milion pasażerów rocznie.
Kolejny sukces studia Zaha Hadid Architects. Podano do wiadomości publicznej, że pracownia architektoniczna zwycieżyła w konkursie na projekt wieży C w Shenzhen Bay Super Headquarters Base w Chinach. Wizja ZHA bazuje na połączeniu dwóch wież, cechujących się wyjątkową dynamiką opływowych linii. W wieży – oprócz biur i siedzib firm – znajdą się również instytucje kulturalne.
Ministerstwo rozwoju zaprasza do udziału w konkursie na najlepszą pracę dyplomową. W konkursie uczestniczyć mogą inżynierowie, doktorzy, magistrzy oraz autorzy innych publikacji. Pod uwagę będą brane wyłącznie prace w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, obronione w okresie dwóch lat poprzedzających konkurs.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.