Kolejny sukces studia Zaha Hadid Architects. Podano do wiadomości publicznej, że pracownia architektoniczna zwycieżyła w konkursie na projekt wieży C w Shenzhen Bay Super Headquarters Base w Chinach. Wizja ZHA bazuje na połączeniu dwóch wież, cechujących się wyjątkową dynamiką opływowych linii. W wieży – oprócz biur i siedzib firm – znajdą się również instytucje kulturalne.
Architektom z Zaha Hadid Architects zależało na tym, aby ich propozycja konkursowa wpisywała się w krajobraz Shenzen i wzbogacała go. Aby uniknąć wrażenia budynku, który jest samotną wyspą na mapie miasta, twórcy projektu otoczyli właściwy budynek parkami i placami publicznymi, które zaproszą mieszkańców i zwiedzających do udziału w życiu wieży C. Dodatkowo, dwie części budynku połączono rozległymi tarasami, z których rozciąga się zachwycający widok na panoramę miasta.
Tower C, zdj. ZHA
Projekt ażurowej, sprawiającej wrażenie delikatnej konstrukcji, został opracowany z pomocą innowacyjnych programów do modelowania 3D, opracowanych przez specjalistów z ZHA. Użycie zaawansowanych narzędzi pozwala dokładnie określić parametry budynku, dzięki czemu projekt jest dopracowany w najmniejszych szczegółach.
Tower C, zdj. ZHA
Istotnymi założeniami projektu były samowystarczalność i sprzyjanie środowisku. Wizja ZHA wdraża zaawansowane technologie monitorowania warunków zewnętrznych, aby w czasie rzeczywistym optymalizować zużywanie energii przez konstrukcję. W budynku znajdzie się także system zbierania wody deszczowej oraz fotowoltaika.
Przedstawiamy propozycje studia WXCA, która została zgłoszona do konkursu na projekt przedszkola w Michałowicach. Projekt polskiego studia udowadnia, że nigdy nie jest za wcześnie na edukację ekologiczną.
Forrest House, projekt studia JABRAARCHITECTS, choć powstał niemal trzy lata temu, wciąż zachwyca połączeniem nowoczesnego minimalizmu i tradycyjnej formy. Dwupiętrowa bryła została zaprojektowana na działce w otoczeniu parku i historycznej zabudowy, dlatego też architekci starali się, by swoją estetyką nawiązywała do przestrzennego kontekstu, zachowując jednocześnie odrębność i oryginalność.
Miasto Parramatta opublikowało nową wizję powstającego centrum obywatelskiego Parramatta Square w Australii. Zaprojektowany przez studio Manuelle Gautrand Architecture we współpracy z firmami Designinc i Lacoste + Stevenson, wielofunkcyjny, sześciopiętrowy budynek będzie wykorzystywany przez miasto w różnych celach – budynek 5 Parramatta Square ma być bowiem nowym centrum kultury, sztuki i inicjatyw obywatelskich.
W miasteczku Murat w na południu Francji powstał wyjątkowy dom mieszkalny, za którego projekt odpowiada studio Arba. Budynek został nazwany „L’onde”, czyli „Fala”. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowemu kształtowi dachu. Do realizacji projektu architekci zaangażowali czworo lokalnych rzemieślników, którzy wnieśli do niego pierwiastek tradycji.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.