Pasteloza nad Renem. Projekt LAN w Starsburgu

Pasteloza nad Renem. Projekt LAN w Starsburgu

Nolistra, zdj. Lorenzo Zandri

Paryskie studio architektoniczne LAN Architecture prezentuje projekt bloków mieszkaniowych w Starsburgu. Sześć prostych, nowoczesnych elewacji budynków zostało pokryte farbami w pastelowych kolorach. Czy znienawidzony przez Polaków trend obroni się we Francji?

Pokrywanie PRL-owskich bloków z wielkiej płyty farbami w pastelowych kolorach można bez wahania określić jednym z najbardziej znienawidzonych zjawisk architektonicznych ostatnich lat. Ten absurdalny dla części komentujących trend dorobił się nawet własnej nazwy: pasteloza. Jego przeciwnicy porównują zrewitalizowane w ten sposób osiedla do sałatki owocowej lub ciasta z galaretką. Te kulinarne porównania, skądinąd przyjemne, wskazują jednak na to, że zarówno znawcy architektury, jak i mieszkańcy miast, oceniają kolorowe bloki jako kiczowate i infantylne. Francuskie studio LAN Architecture udowadnia jednak, że elewacje w jasnych, delikatnych kolorach mogą wyglądać dobrze.

Nolistra, zdj. Lorenzo Zandri

 

Kompleks Nolistra powstaje w Strasburgu we Francji, na obszarze między cmentarzem Saint-Urban a malowniczym Parc de l'Etoile. Sąsiadujące ze sobą wieżowce zostaną utrzymane w pastelowych odcieniach zieleni, różu i błękitu. Z rozbielonymi barwami kontrastować będą budynki w nieco ciemniejszych kolorach. Wybór barw ma swoje uzasadnienie w kontekście miejskim. „Pomysł polegał na użyciu koloru jako narzędzia, które mogłoby nawiązać połączenie między nowymi a istniejącymi budynkami – z jednej strony kompleksu stoi różowy budynek, który był naszym pierwszym punktem odniesienia” – powiedział Umberto Napolitano z LAN. „Staraliśmy się wykorzystać to, co miasto już nam zaoferowało, a Strasburg to miasto, które jest niezwykle zdefiniowane przez kolory” – dodał.

Nolistra, zdj. Lorenzo Zandri

 

Na część mieszkalną kompleksu składa się 178 mieszkań rozmieszczonych w sześciu budynkach. Inwestycja przewiduje także miejsca na hotel oraz biura, które znajdą się w odrębnym wieżowcu, pomalowanym na najciemniejszy kolor.

Nolistra, zdj. Lorenzo Zandri

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.