Komisarz Pawilonu Rosyjskiego na tegoroczną edycję weneckiego Biennale, Teresa Iarocci Mavica, ogłosiła, że wystawa zorganizowana przez rosyjskich artystów będzie dostępna online.
Proces tworzenia sztuki i przedstawiania jej światu skazany jest na różnego rodzaju przypadki i potknięcia, które nie uczą nie tylko elastyczności i pokory, są również bodźcem do dalszych eksperymentów twórczych i testowania granic powstającego dzieła. Za taki przypadek uznać można odwołanie tegorocznego Biennale.
Przerwanie tradycji cyklicznych spotkań artystów w Wenecji, a także trudna sytuacja, z którą mierzy się świat, wciąż usiłując odnaleźć się w nowej rzeczywistości, dla artystów pracujących nad Pawilonem Rosyjskim były bodźcem do poszukiwania odpowiedzi na pytania o miejsce i rolę społeczną instytucji kulturalnych i testowania granic istnienia dzieła artystycznego.
„Pandemia podważyła nasze rozumienie roli instytucji kultury i wezwała do dogłębnych przemyśleń na temat sposobu istnienia wydarzeń kulturalnych” – powiedziała Teresa Iarocci Mavica.
„W tych niepewnych czasach postanowiliśmy przenieść program rosyjskiego pawilonu do sieci, aby przekształcić ograniczenia nałożone przez ten kryzys w okazję do eksperymentowania z inną przestrzenią i formatem dzieła, oraz zakwestionować rolę instytucji kultury” – powiedział Ippolito Pestellini Laparelli, znany architekt i kurator, współtworzący Pawilon Rosyjski.
źródło: designboom.com
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.