Pionowe lasy, czyli specjalność Stefano Boeri Architetti
Pionowe lasy, czyli specjalność Stefano Boeri Architetti
Włoskie studio Stefano Boeri Architetti przedstawia swoją koncepcję Vertical Forest w projekcie drapaczy chmur pokrytych tysiącami drzew. Projekt, ujawniony wczoraj przez Stefano Boeri Architetti na konferencji klimatycznej COP27 w Sharm El Sheikh w Egipcie, składa się z dwóch zwężających się wież o wysokości odpowiednio 190 i 150 metrów.
Na obu wieżach znajdzie się łącznie 2640 drzew i 27600 krzewów, a także system szklarni i ogrodów hydroponicznych. Te ostatnie, jak twierdzą twórcy projektu, zostały zaprojektowane tak, aby uprawiać rośliny w formacji pionowej przy użyciu wodnych i mineralnych roztworów odżywczych zamiast gleby.
Według studia, projekt powstał na zlecenie inicjatywy inwestycyjnej Impact One, aby przynieść Dubajowi korzyści płynące z „leśnictwa miejskiego”. „Projekt zlecony przez Impact One stanowi pierwszy prototyp pionowego lasu dla obszaru MENA w celu zintegrowania korzyści płynących z leśnictwa miejskiego, takich jak absorpcja drobnych cząstek pyłu, regulacja mikroklimatu i redukcja efekt cieplarniany wraz z innowacjami w ramach zarządzania systemem wodnym w suchym klimacie i optymalizacji produkcji energii ze źródeł odnawialnych” – mówią architekci ze studia Stefano Boeri Architetti.
Studio Stefano Boeri Architetti słynie z budynków, na fasadach których znajdują się rośliny, od czasu opracowania koncepcji Vertical Forest i stworzenia jego pierwszego prototypu w Mediolanie w 2014 roku. Włoskie studio projektowało już pionowe lasy w wielu miastach w Europie i Azji.
Termin składania zgłoszeń do konkursu ClimateCurriculum mija za dwa dni! Podziel się swoją wizją, nurtującym cię pytaniem lub obawami dotyczącymi zrównoważonego projektowania i zmian klimatycznych” – zachęcają organizatorzy konkursu. Uczestnicy konkursu będą mieli okazję zaprezentować swoje idee przedstawione za pomocą środków graficznych. Na zwycięzców czekają nagrody.
Ogłoszono konkurs na projekt mobilnego domu dla współczesnych nomadów. Konkurs ma charakter otwarty i globalny, co oznacza, że mogą wziąć w nim udział wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania i kwalifikacje zawodowe.
Rozstrzygnięto krajowy konkurs na Modernizację Roku. Nagrodę w kategorii "Obiekty kultury" w XXIV edycji konkursu otrzymała realizacja Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach w województwie Wielkopolskim. Za zwycięskim projektem nowoczesnego Centrum stoją pracownie architektoniczne AKPB Architekci/P. Bartosik i APA ARCHES.
Biuro Schmidt Hammer Lassen Architects wygrało międzynarodowy konkurs na projekt House of the City and Region w Dordrecht w Holandii. Budynek będzie mieścił instytucje miejskie, obywatelskie i kulturalne, odpowiadając tym samym na potrzeby społeczności.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.