Ukraińska pracownia architektoniczna Machno Studio zaprojektowała drukowaną w 3D marsjańską osadę o nazwie Plan C. Koncepcja ta została opracowana podczas lockdownu, który zainspirował architektów do przemyślenia różnych alternatyw dla życia na Ziemi.
Najpierw architekci z Machno Studio opracowali wizję podziemnego bunkra, która zyskała ogromny rozgłos na całym świecie. Zainteresowanie mediów przekonało projektantów do rozwijania koncepcji, która z czasem z podziemnego bunkra stała się osadą na Marsie. Propozycja zakłada zbudowanie osady na planie koła, położonej wewnątrz krateru, który chroniłby zabudowę przed trudnymi warunkami pogodowymi Marsa: burzami piaskowymi, deszczami meteorów i intensywnym promieniowaniem słonecznym.
Zewnętrzne ściany Planu C miałyby być zbudowane przy użyciu wielkoskalowych drukarek 3D, ponieważ poziom tlenu na Marsie uniemożliwiłby ludziom wznoszenie budynków bez konieczności noszenia przez budowniczych skafandrów kosmicznych i maszyn podtrzymujących życie. Wewnątrz osady znalazłyby się pomieszczenia wspólne, jadalnia, pomieszczenia badawcze i techniczne oraz pokoje załogi.
„Atmosfera wnętrz łączy dwa światy – nieznanego Marsa i bliskiej Ziemi” – mówią architekci z Machno Studio. Futurystyczne wnętrza zostały zainspirowane marsjańskimi burzami piaskowymi oraz ziemską roślinnością.
Stadion Jakob-Park, siedziba FC Basel zostanie zrewitalizowany po 20 latach użytkowania. Pierwotnie zaprojektowany przez Herzog & de Meuron struktura ulegnie przebudowie, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na stadionie i poprawienie dostępności obiektu.
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie Home Futura, który zbierze najlepsze wizualizacje konceptów domów jednorodzinnych. Nadesłane prace mają redefiniować tradycyjne postrzeganie domu i wyznaczyć nowe trendy w projektowaniu tego rodzaju budynków.
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej i Uniwersytet SWPS zapraszają do udziału w konkursie Urban_In. Konkurs adresowany jest do młodych profesjonalistów, który chcą wejść na rynek architektury i urbanistyki, a także dzielić się swoimi pomysłami z publicznością.
Prostota, skromność i tchnienie nowoczesności – oto, czym charakteryzuje się projekt Domu Prostego, którego autorką jest Katarzyna Buczkowska-Grobecka z pracowni Ktura Architekci. Architektce udało się stworzyć unikalny, idealnie dopasowany do potrzeb inwestorów dom.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.