Ponowne otwarcie Ponte Morandi

Ponowne otwarcie Ponte Morandi

Ponte Morandi, zdj. Renzo Piano

Kilka dni temu odbyło się oficjalne otwarcie ukończonego niedawno mostu Ponte Morandi w Genui we Włoszech. Po tym jak most niespodziewanie zerwał się w roku 2018, w skutek czego życie straciły 43 osoby, włoski architekt Renzo Piano zaproponował, że podaruje miastu nowy most swojego projektu. Już od dziś samochody mogą poruszać się po nowym moście.

Ponte Morandi, zaprojektowany w roku 1967 przez inżyniera Riccardo Morandiego, już na wiele lat przed tragedią wymagał jak gruntownych prac konserwacyjnych. Prowadzone przez długi czas dyskusje o niestabilności mostu i konieczności natychmiastowego rozpoczęcia rewitalizacji nie doprowadziły jednak do podjęcia odpowiednich kroków. 14 sierpnia 2018 r. zawalił się w jeden ze słupów podtrzymujących most, zrywając jednocześnie ok. 200 metrów drogi, którą poruszały się samochody. W katastrofie zginęły aż 43 osoby.

Nowy most, podarowany miastu przez Renzo Piano, został zbudowany w rekordowym czasie. Prace budowlane trwały także przez większą część kwarantanny, co wyraźnie wskazuje na to, jak ważne dla miasta było ukończenie obiektu na czas. Nowy Monte Morandi charakteryzuje się pełnym klasy minimalizmem. Biały, sprawiający wrażenie nieważkości wiadukt został wyposażony w system paneli słonecznych, które mają zaspokoić aż 95% zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną.

Koszt mostu szacuje się na ok. 202 miliony euro.

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.