Połączyć architekturę oraz tradycje Arabii Saudyjskiej z nowoczesnością, by zaspokoić potrzeby estetyczne każdego pokolenia – oto zadanie, które postawili przed sobą architekci ze studia Eiraji.
Irańska firma architektoniczna Eiraji przedstawia swoją propozycję domu handlowego Alshati Strip Mall w mieście Ad-Dammam w Arabii Saudyjskiej. Projekt łączy tradycyjną architekturę krajów Bliskiego Wschodu i nowoczesne, minimalistyczne trendy.
„Stworzenie pełnej życia przestrzeni zarówno na zewnątrz, jak i i wewnątrz budynku było głównym założeniem tego projektu. Na naszą koncepcję od samego początku duży wpływ miał tropikalny klimat Arabii Saudyjskiej i ukształtowanie jej terenu – pustynie oraz wyjątkowe góry” – mówią projektanci. Podkreślają również, że projekt próbuje przełożyć środowisko naturalne kraju na język architektury.
Rzeczywiście, nieregularna bryła z kamienia, stali i szkła kształtem przypomina górę. Częściowo przeszklona fasada ozdobiona jest tradycyjnymi formami, czerpiącymi ze sztuki islamu. Część zewnętrzną z wnętrzem budynku łączy ścieżka wodna, która przywodzi na myśl strumyk płynący pomiędzy górami.
Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się prace renowacyjne nad budynkiem przy ul. św. Barbary w Warszawie. Wiekowa kamienica zmieni się w nowoczesny budynek wielorodzinny, który zaoferuje mieszkańcom lokale w wysokim standardzie.
Zespół MAD Architects, kierowany przez Ma Yansonga, zaproponował projekt Muzeum Nauki i Technologii Hainan na zachodnim wybrzeżu Haikou. Budynek o łącznej powierzchni 46 528 metrów kwadratowych obejmuje aż 27 782 metry kwadratowe powierzchni użytkowej, w tym część wystawienniczą, planetarium, gigantyczne sale kinowe oraz teatr.
Muzeum Sztuki w Filadelfii otworzy swoje podwoje dla zwiedzających już 7 maja tego roku. Obiekt przeszedł ostatnio gruntowną renowację, za którą odpowiada uznany architekt Frank Gehry. O ponownym otwarciu obiektu poinformowano na stronie internetowej Muzeum.
UNStudio i Bauwerk prezentują nową koncepcję „analogowego, lecz inteligentnego” projektu rezydencji Van B w Monachium w Niemczech. Całkowicie nowa forma zaproponowana przez architektów reinterpretuje przyszłość miejskiego życia. Warunki dostosowują się do wciąż zmieniającej się demografii dużych ośrodków miejskich. Wnętrza mieszkań są maksymalnie elastyczne, aby ich mieszkańcy mogli dowolnie zmieniać swoją przestrzeń w zależności od potrzeb.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.