Budynek jak chmura. Muzeum Nauki i Technologii Hainan
Budynek jak chmura. Muzeum Nauki i Technologii Hainan
Zespół MAD Architects, kierowany przez Ma Yansonga, zaproponował projekt Muzeum Nauki i Technologii Hainan na zachodnim wybrzeżu Haikou. Budynek o łącznej powierzchni 46 528 metrów kwadratowych obejmuje aż 27 782 metry kwadratowe powierzchni użytkowej, w tym część wystawienniczą, planetarium, gigantyczne sale kinowe oraz teatr.
Otoczony obiektami sportowymi oraz Narodowym Parkiem Mokradeł budynek Muzeum według architektów, będzie służył jako miejsce do eksploracji nauki, technologii i przyrody, zachęcające odwiedzających do poszukiwania inspiracji zarówno w środowisku miejskim, jak i przyrodniczym”. W istocie, architektura obiektu – choć niezwykle nowoczesna – nawiązuje do motywów naturalnych. Jego kształt przypomina bowiem chmurę. Jego twórcy określają go jako „futurystyczny budynek, który wydaje się wyłaniać z otoczenia, w którym spotykają się pradawny las deszczowy i technologie przyszłości”.
„Struktura wnętrza muzeum składa się z trzech filarów sięgających od podłogi do sufitu, zakrzywionych kratownic, spiralnych ramp i dachu; wszystko to zostało zestawione i wyeksponowane w celu osiągnięcia harmonii między formami architektonicznymi a konstrukcją. Świetlik w kopule muzeum oświetli przestronne atrium naturalnym światłem, tworząc jasne i przejrzyste otoczenie. Spiralna, pochyła przestrzeń wystawowa ciągnie się przez pięć pięter, przeprowadzając zwiedzających przez całe muzeum” - mówią architekci ze studia MAD.
Ogłoszono konkurs architektoniczny dla studentów i absolwentów na zadanie pn. „PROJEKT KONCEPCYJNY BUDYNKU REKREACJI INDYWIDUALNEJ O POWIERZCHNI ZABUDOWY DO 70 M2”. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody pieniężne.
Klimatyczny, kameralny i tajemniczy – taki właśnie jest projekt RE:REDWOOD HOUSE. Ciemny, ukryty wśród drzew budynek zachwyca połączeniem nowoczesności i naturalności.
Projektując niskobudżetową szkołę w Theerampalayam w Indiach biuro Shanmugam Associates zaczerpnęło inspirację z lokalnej tradycji. Zbudowana z warstwowych modułów i ozdobiona pasiastą mozaiką, przypominającą złogi gleby.
Projekt National Botanical Museum autorstwa THAD i Sutherland Hussey Harris łączy świat architektury i naturę, będąc jednocześnie miejscem, które ubarwi życie lokalnej społeczności i ułatwi jej dostęp do informacji o środowisku naturalnym.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.