Budynek jak chmura. Muzeum Nauki i Technologii Hainan

Budynek jak chmura. Muzeum Nauki i Technologii Hainan

Muzeum Nauki i Technologii Hainan, zdj. MAD Architects

Zespół MAD Architects, kierowany przez Ma Yansonga, zaproponował projekt Muzeum Nauki i Technologii Hainan na zachodnim wybrzeżu Haikou. Budynek o łącznej powierzchni 46 528 metrów kwadratowych obejmuje aż 27 782 metry kwadratowe powierzchni użytkowej, w tym część wystawienniczą, planetarium, gigantyczne sale kinowe oraz teatr.

Otoczony obiektami sportowymi oraz Narodowym Parkiem Mokradeł budynek Muzeum według architektów, będzie służył jako miejsce do eksploracji nauki, technologii i przyrody, zachęcające odwiedzających do poszukiwania inspiracji zarówno w środowisku miejskim, jak i przyrodniczym”. W istocie, architektura obiektu – choć niezwykle nowoczesna – nawiązuje do motywów naturalnych. Jego kształt przypomina bowiem chmurę. Jego twórcy określają go jako „futurystyczny budynek, który wydaje się wyłaniać z otoczenia, w którym spotykają się pradawny las deszczowy i technologie przyszłości”.

Muzeum Nauki i Technologii Hainan, zdj. MAD Architects

 

„Struktura wnętrza muzeum składa się z trzech filarów sięgających od podłogi do sufitu, zakrzywionych kratownic, spiralnych ramp i dachu; wszystko to zostało zestawione i wyeksponowane w celu osiągnięcia harmonii między formami architektonicznymi a konstrukcją. Świetlik w kopule muzeum oświetli przestronne atrium naturalnym światłem, tworząc jasne i przejrzyste otoczenie. Spiralna, pochyła przestrzeń wystawowa ciągnie się przez pięć pięter, przeprowadzając zwiedzających przez całe muzeum” - mówią architekci ze studia MAD.

Muzeum Nauki i Technologii Hainan, zdj. MAD Architects

 

Muzeum Nauki i Technologii Hainan, zdj. MAD Architects

 

 

 

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.