Projekt DA Dziuba w Machtum

Projekt DA Dziuba w Machtum

Bliźniak w Machtum, zdj. DA Dziuba

W niewielkiej miejscowości Machtum pod Luksemburgiem powstała zabudowa mieszkalna zaprojektowana przez polskie studio architektoniczne DA Dziuba. W projekcie czterokondygnacyjnych bliźniaków architekci postawili na prostotę, przestrzeń i oszczędność formy.

Bliźniaki DA Dziuba w Machtum położone są w wyjątkowo malowniczej wschodniej części Luksemburga. Z miejsca, w którym zostały zaprojektowane roztacza się widok na pobliskie tereny zielone i przepływającą nieopodal rzekę. Jest to więc idealne miejsce na budowę niewielkiego, rodzinnego osiedla, którego mieszkańcy będą mogli żyć spokojnie i w kontakcie z naturą.

Bliźniak w Machtum, zdj. DA Dziuba

 

„Układ brył podyktowany był przede wszystkim opadającym terenem ku meandrującej zakolami Mozeli oraz chęcią otwarcia się na malownicze kadry rzeki wraz z licznymi winnicami. Na kształtowanie brył znacznie wpłynął plan miejscowy, który rygorystycznie wyznaczał nie tylko miejsce lokalizacji budynków oraz ich wysokość do kalenicy, ale także takie szczegóły jak maksymalne rzędne frontowego i tylnego gzymsu, rzędną stropu nad parterem czy maksymalne zagłębienie posadzki garażu — oczywiście dla każdej z działek osobno” – mówią architekci.

Bliźniak w Machtum, zdj. DA Dziuba

 

Fasady prostych budynków są jednocześnie minimalistyczne i nawiązujące do natury – jedna ich część została obłożona czarną płytą kompozytową, a druga drewnianymi panelami, dodającymi przytulności. Duże okna pozwalają naturalnemu światłu wpadać do wnętrz, a także sprzyjają naturalnej wentylacji, dzięki czemu lokatorzy będą mogli oszczędzić na klimatyzacji i energii.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.