Proteus. Podwodne laboratorium

Proteus. Podwodne laboratorium

Proteus, zdj. Yves Béhar

Firma Yves Béhar ujawniła koncepcję największego na świecie podwodnego laboratorium zaprojektowanego specjalnie dla badacza oceanów i twórcy filmów dokumentalnych Fabiena Cousteau. Nowa podwodna stacja, nazwana przez twórców Proteus, ma być nową filią organizacji Fabien Cousteau Ocean Learning Centre, której głównym zadaniem jest badanie czynników, które zagrażają życiu w oceanach.

Nowa stacja naukowo-badawcza została zaprojektowana jako „podwodna wersja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”. Członkowie Fabien Cousteau Ocean Learning Centre mają nadzieję, że z czasem stanie się ona miejscem międzynarodowej współpracy badaczy, naukowców, ekologicznej organizacji, a nawet rządów, których wspólnym celem jest ocalenie oceanów od efektów zanieczyszczeń i zmian klimatycznych.

Proteus, zdj. Yves Béhar

 

Podwodna stacja badawcza, zajmująca powierzchnię 371 metrów kwadratowych, będzie również pełnić funkcję mieszkalną. Na raz będzie w stanie osiedlić się w niej do 12 badających lokalne wody naukowców. Obok pomieszczeń mieszkalnych znajdą się tam, rzecz jasna, obiekty naukowe – laboratoria oraz szklarnia, która pozwoli naukowcom na hodowlę warzyw i owoców, co pozwoli na częściowe uniezależnienie się od świata. „Wiedza, która zostanie odkryta pod wodą, na zawsze zmieni sposób życia pokoleń ludzi w górze” – mówi inicjator pomysłu.

 

Na szczególną uwagę, oprócz szczytnego celu powstania budynku, zasługuje również jego futurystyczna bryła. Oparta na metalowych „nogach” bryła ma kształt krótkiej sprężyny. Dookoła osi znajdują się kapsuły – każda z pojedynczym oknem.

Proteus, zdj. Yves Béhar 

„Proteus, pierwszy w sieci podwodnych siedlisk, jest nam niezbędny do opracowania rozwiązań, które pomogą ocalić przyszłość naszej planety” – opowiada o projekcie Fabien Cousteau. „Ocalenie ekosystemu oceanu jest niezbędne do rozwiązania największych problemów planety. Zmiany klimatyczne, podnoszący się poziom mórz, ekstremalne burze i wirusy mogą wygenerować nawet wielobiliardowe szkody dla światowej gospodarki” - powiedział Fabien Cousteau.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.