Firma Yves Béhar ujawniła koncepcję największego na świecie podwodnego laboratorium zaprojektowanego specjalnie dla badacza oceanów i twórcy filmów dokumentalnych Fabiena Cousteau. Nowa podwodna stacja, nazwana przez twórców Proteus, ma być nową filią organizacji Fabien Cousteau Ocean Learning Centre, której głównym zadaniem jest badanie czynników, które zagrażają życiu w oceanach.
Nowa stacja naukowo-badawcza została zaprojektowana jako „podwodna wersja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”. Członkowie Fabien Cousteau Ocean Learning Centre mają nadzieję, że z czasem stanie się ona miejscem międzynarodowej współpracy badaczy, naukowców, ekologicznej organizacji, a nawet rządów, których wspólnym celem jest ocalenie oceanów od efektów zanieczyszczeń i zmian klimatycznych.
Podwodna stacja badawcza, zajmująca powierzchnię 371 metrów kwadratowych, będzie również pełnić funkcję mieszkalną. Na raz będzie w stanie osiedlić się w niej do 12 badających lokalne wody naukowców. Obok pomieszczeń mieszkalnych znajdą się tam, rzecz jasna, obiekty naukowe – laboratoria oraz szklarnia, która pozwoli naukowcom na hodowlę warzyw i owoców, co pozwoli na częściowe uniezależnienie się od świata. „Wiedza, która zostanie odkryta pod wodą, na zawsze zmieni sposób życia pokoleń ludzi w górze” – mówi inicjator pomysłu.
Na szczególną uwagę, oprócz szczytnego celu powstania budynku, zasługuje również jego futurystyczna bryła. Oparta na metalowych „nogach” bryła ma kształt krótkiej sprężyny. Dookoła osi znajdują się kapsuły – każda z pojedynczym oknem.
„Proteus, pierwszy w sieci podwodnych siedlisk, jest nam niezbędny do opracowania rozwiązań, które pomogą ocalić przyszłość naszej planety” – opowiada o projekcie Fabien Cousteau. „Ocalenie ekosystemu oceanu jest niezbędne do rozwiązania największych problemów planety. Zmiany klimatyczne, podnoszący się poziom mórz, ekstremalne burze i wirusy mogą wygenerować nawet wielobiliardowe szkody dla światowej gospodarki” - powiedział Fabien Cousteau.
Snøhetta opublikowała projekt Cloud 11, wielkoskalowego kompleksu wielofunkcyjnego w dzielnicy South Sukhumvit w Bangkoku w Tajlandii. Nowa inwestycja odpowiada na pilną potrzebę miejskich terenów zielonych w gęsto zabudowanej okolicy.
Biuro Architektoniczne Adam Radzimski prezentuje projekt Domofamiloku – domu jednorodzinnego inspirowanego stylem tradycyjnych śląskich budynków wielorodzinnych. Budynek, który jest nowoczesną interpretacją tej kultowej formy, zachwyca minimalizmem i harmonią.
Uruchomienie platformy Metaverse, oferującej użytkownikom doświadczenie realistycznej wirtualnej rzeczywistości, otworzyło nowy rozdział w historii sztuki i architektury. W odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się realia Internetu pracownia ZHA zaprezentowała projekt „NFTism”.
Międzynarodowa Unia Architektów (UIA) ogłosiła zdobywcę tegorocznego Złotego Medalu – najwyższego odznaczenia przyznawanego przez tę organizację. Złoty Medal UIA został przyznany brazylijskiemu architektowi Paulo Mendesowi da Rocha
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.