The Arc. Zielona szkoła na Bali
Studio architektoniczne Ibuku ukończyło realizację projektu buydnku The Arc, który pomieści prywatną szkołę na Bali. Budynek charakteryzuje się oryginalnym, zakrzywionym dachem, wykonanym w całości z bambusa.
Firma Yves Béhar ujawniła koncepcję największego na świecie podwodnego laboratorium zaprojektowanego specjalnie dla badacza oceanów i twórcy filmów dokumentalnych Fabiena Cousteau. Nowa podwodna stacja, nazwana przez twórców Proteus, ma być nową filią organizacji Fabien Cousteau Ocean Learning Centre, której głównym zadaniem jest badanie czynników, które zagrażają życiu w oceanach.
Nowa stacja naukowo-badawcza została zaprojektowana jako „podwodna wersja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”. Członkowie Fabien Cousteau Ocean Learning Centre mają nadzieję, że z czasem stanie się ona miejscem międzynarodowej współpracy badaczy, naukowców, ekologicznej organizacji, a nawet rządów, których wspólnym celem jest ocalenie oceanów od efektów zanieczyszczeń i zmian klimatycznych.
Podwodna stacja badawcza, zajmująca powierzchnię 371 metrów kwadratowych, będzie również pełnić funkcję mieszkalną. Na raz będzie w stanie osiedlić się w niej do 12 badających lokalne wody naukowców. Obok pomieszczeń mieszkalnych znajdą się tam, rzecz jasna, obiekty naukowe – laboratoria oraz szklarnia, która pozwoli naukowcom na hodowlę warzyw i owoców, co pozwoli na częściowe uniezależnienie się od świata. „Wiedza, która zostanie odkryta pod wodą, na zawsze zmieni sposób życia pokoleń ludzi w górze” – mówi inicjator pomysłu.
Na szczególną uwagę, oprócz szczytnego celu powstania budynku, zasługuje również jego futurystyczna bryła. Oparta na metalowych „nogach” bryła ma kształt krótkiej sprężyny. Dookoła osi znajdują się kapsuły – każda z pojedynczym oknem.
„Proteus, pierwszy w sieci podwodnych siedlisk, jest nam niezbędny do opracowania rozwiązań, które pomogą ocalić przyszłość naszej planety” – opowiada o projekcie Fabien Cousteau. „Ocalenie ekosystemu oceanu jest niezbędne do rozwiązania największych problemów planety. Zmiany klimatyczne, podnoszący się poziom mórz, ekstremalne burze i wirusy mogą wygenerować nawet wielobiliardowe szkody dla światowej gospodarki” - powiedział Fabien Cousteau.
Studio architektoniczne Ibuku ukończyło realizację projektu buydnku The Arc, który pomieści prywatną szkołę na Bali. Budynek charakteryzuje się oryginalnym, zakrzywionym dachem, wykonanym w całości z bambusa.
Amerykańskie studio architektoniczne SOM stworzyło projekt samodzielniej wentylowanej, modułowej sali lekcyjnej z wysokim sufitem dla szkół potrzebujących tymczasowego miejsca do prowadzenia zajęć. Koncepcja nazwana School/House zaoferuje szkołom bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych sal lekcyjnych, pozwalając z łatwością zachować społeczny dystans między uczniami, tak ważny w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz innych chorób zakaźnych.
Niemal dwa lata temu, 14 sierpnia 2018 zawalił się wiadukt Ponte Morandi we włoskiej Genui. W katastrofie zginęły 43 osoby, a 15 zostało rannych. Dziś most został odbudowany według nowego projektu, nie tylko wzbogacającego okoliczny krajobraz o estetyczny i funkcjonalny element, ale również upamiętniającego tych, którzy ponieśli śmierć w skutek zawalenia się starej konstrukcji.
Projektanci znów stają na wysokości zadania. Propozycja amerykańskiej firmy JUPE Health może zrewolucjonizować opiekę medyczną nad osobami zakażonymi COVID-19. Konstruktorzy, przewidując brak wydolności służby zdrowia w przypadku dalszego rozprzestrzeniania się epidemii, zaprojektowali modułowy system, który pozwoli szpitalom na przyjęcie znacznie większej liczby pacjentów.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.