Nie żyje Gyo Obata
Gyo Obata, amerykański architekt pochodzenia japońskiego, współzałożyciel firmy architektonicznej HOK z St Louis, zmarł w wieku 99 lat. O śmierci Obaty 8 marca 2022 roku poinformowała w sieci jego praktyka.
Uruchomienie platformy Metaverse, oferującej użytkownikom doświadczenie realistycznej wirtualnej rzeczywistości, otworzyło nowy rozdział w historii sztuki i architektury. W odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się realia Internetu pracownia ZHA zaprezentowała projekt „NFTism”.
Studio architektoniczne Zaha Hadid Architects we współpracy z firmą JOURNEE zaprezentowało projekt „NFTism”, wirtualną galerię sztuki w ramach Art Basel Miami, która bada możliwości architektury w wirtualnej rzeczywistości. Przedmiotem wystawy są interaktywne projekty przestrzenne stworzone przez ZHA, które skupiają się na doświadczeniu użytkownika i interakcjach społecznych zachodzących dzięki najnowszym technologiom.
Projekt ZHA wykorzystuje zdobycze najnowszych technologii, w tym wirtualną rzeczywistość, która otwiera przed światem sztuki nowe możliwości, takie jak wirtualne muzea sztuki czy dzieła cyfrowe. Wizja twórców „NFTism” koncentruje się na cyberprzestrzeniach, które umożliwiają komunikację między ludźmi za pośrednictwem sieci komputerowych. Cyberprzestrzenie, jak uważają zarówno architekci, jak i entuzjaści najnowszych technologii, już niebawem staną się ważną częścią szeroko pojmowanych relacji społecznych i pozwolą użytkownikom Internetu na doświadczanie tego, co dotąd było niemożliwe.
Wirtualna galeria zaprojektowana przez ZHA przedstawi również projekty zamówione wcześniej przez Kenny'ego Schachtera, w tym „Boat Z”, „Z-Car One”, rzeźbiarską ławkę „Belu” i stołek „Orchis”. Wystawy organizowane w ramach Art Basel Miami potrwają do 4 grudnia 2021 roku.
Gyo Obata, amerykański architekt pochodzenia japońskiego, współzałożyciel firmy architektonicznej HOK z St Louis, zmarł w wieku 99 lat. O śmierci Obaty 8 marca 2022 roku poinformowała w sieci jego praktyka.
Stowarzyszenie Architektów Polskich zaprasza biura architektoniczne i architektów do udziału w konkursie Nagroda Roku SARP. Tegoroczna edycja konkursu nagrodzi najlepsze inwestycje powstałe na terenie Polski w roku 2020.
Świetna informacja dla wielbicieli Bauhausu! W ostatnim czasie ogłoszono międzynarodowy konkurs dla studentów i absolwentów kierunków projektowych, nawiązujący do tego niezwykle ważnego nurtu architektury - Bauhaus 2021.
Architektura to bardzo ciekawa, interdyscyplinarna dziedzina. Praca w tym zawodzie jest zaskakująca, zróżnicowana i kreatywna, dlatego przyciąga on tak wielu. Zainteresowanie jest bardzo duże. Co zrobić, by zdobyć zawód architekta i dla kogo jest to zajęcie?
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.