Realizacja w Sankt Petersburgu nagrodzona Emporis Skyscraper Award
Realizacja w Sankt Petersburgu nagrodzona Emporis Skyscraper Award
Lakhta Center, zdj. GORPROJECT
Inwestycja Lakhta Center, która została zrealizowana w centrum Sankt Petersburga w Rosji, otrzymała tegoroczną nagrodę Emporis Skyscraper Award. Zaprojektowany przez studia architektoniczne GORPROJECT i RMJM budynek o wysokości 462 metrów jest czternastym najwyższym budynkiem na świecie.
Zwycięzcę konkursu Emporis Skyscraper Award wybrało międzynarodowe jury, złożone z najlepszych ekspertów – praktyków i teoretyków architektury i urbanistyki. Projekt pracowni GORPROJECT został wyłoniony spośród niemal siedmiuset propozycji wieżowców ukończonych w roku 2019. Pod uwagę były brane wyłącznie budynki o minimalnej wysokości 100 metrów.
Lakhta Center, zdj. GORPROJECT
Lakhta Center jest nazywany najwyższym budynek w Rosji, a także w całej Europie. Jury Emporis Skyscraper Award dostrzegło w wieżowcu coś więcej niż tylko imponującą wysokość. Szczególną uwagę zwróciło na formę wieżowca, w tym zewnętrzną konstrukcje, składającą się z pięciu skrzydeł. Wizualnie forma i struktura fasady nawiązują do kształtu płomienia. Zdobycie głównej nagrody przez Lakhta Center jest ważnym osiągnięciem dla europejskiej architektury. Przez ostatnie siedem lat bowiem żaden z budynków powstałych na terenie Starego Kontynentu nie otrzymał głównej nagrody Emporis Skyscraper Award.
Lakhta Center, zdj. GORPROJECT
Nagroda Emporis Skyscraper Award jest przyznawana od dwudziestu lat. Jury składa się z ekspertów architektur, budownictwa i urbanistyki z całego świata, którzy oceniają nominowane budynki na podstawie kryteriów estetycznych i funkcjonalnych.
Studio BIG nawiązało współpracę z eksperymentalną marką odzieżową Vollebak, aby stworzyć projekt samowystarczalnej wyspy w Nowej Szkocji w Kanadzie. 11-hektarowa wyspa Vollebak pomieści kilka pawilonów zbudowanych z naturalnych materiałów, takich jak wodorosty, hempcrete i beton wydrukowany w 3D. Wszystkie budynki będą zasilane energią neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.
Konkurs Gaudi La Coma to pierwszy z serii konkursów organizowany we współpracy z Gaudi Knowledge Association i Inngenium Lab w celu uczczenia intelektualnego dziedzictwa Gaudiego i przypomnienia młodym architektom o ogromnym dorobku architekta.
Zespół architektów z pracowni Diller Scofidio + Renfro wygrał konkurs na projekt nowego wydziału Rice University, Susan and Fayez Sarofim Hall. Nowy budynek, w którym swoją siedzibę będzie miał Wydział Sztuki, uwzględnia takie przestrzenie jak galerie, studia, oraz sklepy.
Studia architektoniczne Anagram Architecture & Urbanism i Gruppa Design zdobyły pierwszą nagrodę w konkursie na przebudowę ratusza w Przerowie w Czechach. Propozycja o nazwie The Connector, wykorzystuje elementy oryginalnej budowli, jednocześnie wprowadzając do niej pierwiastek nowoczesności. Odpowiedzialni za projekt architekci mają nadzieję, że przebudowa ratusza rozpocznie nową erę w życiu miasta, inspirując jego mieszkańców do podejmowania różnego rodzaju wspólnych aktywności.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.