Reprezentacja Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

Reprezentacja Polski na Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji

Choć decyzja o wyborze reprezentantów Polski na La Biennale zapadÅ‚a jeszcze w roku 2019, postanowiliÅ›my przypomnieć sylwetki artystów, którzy już za parÄ™ miesiÄ™cy pokażą Å›wiatu, że architektura w Polsce istnieje i ma siÄ™ dobrze.

Problem w raju

29 sierpnia rozpocznie siÄ™ najważniejsze wydarzenie w Å›wiecie architektury i designu – MiÄ™dzynarodowa Wystawa Architektury w Wenecji. Jak co roku, goÅ›cie z caÅ‚ego Å›wiata przybÄ™dÄ… do wÅ‚oskiego miasta, aby podziwiać inspirujÄ…ce prace Å›wietnych projektantów, wymieniać siÄ™ doÅ›wiadczeniami i zawierać nowe znajomoÅ›ci. Wbrew pogÅ‚oskom, że tegoroczne La Biennale zostanie odwoÅ‚ane z powodu rozprzestrzeniajÄ…cego siÄ™ we WÅ‚oszech wirusa, przygotowania do wystawy trwajÄ…, a entuzjaÅ›ci architektury i sztuki wyczekujÄ… na niÄ… z niecierpliwoÅ›ciÄ….

Jury, które zadecydowaÅ‚o o wyborze twórców pawilonu polskiego na tegorocznÄ… wystawÄ™, powoÅ‚ane zostaÅ‚o przez prof. Piotra GliÅ„skiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w jego skÅ‚ad wchodziÅ‚y osoby takie jak: Mateusz Adamkowski, Jerzy BogusÅ‚awski, Marta KarpiÅ„ska, Aleksandra KÄ™dziorek, Agnieszka Komar-Morawska, MaÅ‚gorzata Kuciewicz, Natalia Paszkowska, Andrzej Piotrowski, BolesÅ‚aw Stelmach, Andrzej Szczerski, Gabriela Åšwitek, Piotr Walkowiak, Tomasz Wendland i Hanna Wróblewska.

Kolektyw PROLOG+1

PracÄ… uznanÄ… przez jury za wartÄ… zaprezentowania na tym ważnym wydarzeniu okazaÅ‚a siÄ™ być propozycja kolektywu kuratorskiego PROLOG +1, Mirabeli Jurczenko, Bartosza Kowala, Wojciecha Mazana, BartÅ‚omieja Poteralskiego, RafaÅ‚a Åšliwy, Roberta Witczaka, pod tytuÅ‚em Trouble in paradise. Projekt porusza tematykÄ™ życia na wsi i problemów, które pojawiajÄ… siÄ™ w wiejskich, nie do koÅ„ca nadążajÄ…cych za zmianami, spoÅ‚ecznoÅ›ciach. Projekt bezpoÅ›rednio odwoÅ‚uje siÄ™ do dyskusji na temat urbanizacji obszarów wiejskich, jak czytamy na stronie La Biennale, „wprowadzajÄ…c do dyskusji gÅ‚os z kraju, w którym 93% zajmujÄ… obszary wiejskie. Projekt pyta o przyszÅ‚y, wspólnotowy charakter życia i pracy na wsi”.

„W ramach wystawy PROLOG +1 traktuje wieÅ› jako niezależny obszar badaÅ„. Postrzega jÄ… jako produkt zaplanowanych spoÅ‚ecznych, przestrzennych i politycznych eksperymentów paÅ„stwa. Studium przypadku Polski — kraju, w którym 93% powierzchni stanowiÄ… obszary wiejskie — staje siÄ™ instrumentem do zrozumienia specyfiki postsocjalistycznej Europy i umożliwia wskazanie problemów w skali globalnej. MetodÄ… przyjÄ™tÄ… dla zrozumienia tego, czym jest wieÅ›, jest analiza jej terytorium, osady i domu — trzech obszarów, na których skupili zainteresowanie autorzy wystawy. WspóÅ‚dzielenie dóbr, wÅ‚asność gruntów, planowanie przestrzenne oraz sposoby pracy i wspólnego życia sÄ… uniwersalne niezależnie od miejsca” – czytamy w oficjalnym opisie wystawy.

17 MiÄ™dzynarodowa Wystawa Architektury — La Biennale di Venezia
29 sierpnia – 29 listopada 2020
Kurator generalny: Hashim Sarkis
Temat przewodni: Jak bÄ™dziemy żyć razem?

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.