Edmond and Lily Safra Center for Brain Sciences

Edmond and Lily Safra Center for Brain Sciences

Edmond and Lily Safra Center for Brain Sciences, zdj. Studio Garel Gilboa

Firma Foster + Partners prezentuje ukończony Edmond and Lily Safra Center for Brain Sciences - nowy ośrodek badawczy na terenie kampusu Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Projekt obejmuje kilka elastycznych laboratoriów rozmieszczonych w dwóch równoległych skrzydłach wokół centralnego dziedzińca. Charakterystyczna fasada nawiązuje do anatomicznej struktury mózgu, jej projekt bazuje na rysunku hiszpańskiego neurobiologa Santiago Ramona y Cajala.

Nowa placówka badawcza poświęcona nauce o budowie i działaniu mózgu to połączenie przestrzeni społecznych i laboratoriów zaprojektowanych z myślą o społeczności naukowej i szerszej publiczności. Zlokalizowany w otoczeniu naturalnego krajobrazu projekt ma wspierać dokonania naukowców i pomóc im w działaniach edukacyjnych. Wygodne przestrzenie do pracy i nauki zostały umieszczone wokół centralnego dziedzińca, który stanowi serce życia naukowej społeczności.

Edmond and Lily Safra Center for Brain Sciences, zdj. Studio Garel Gilboa

Obsadzony drzewami cytrusowymi dziedziniec tworzy cichą, refleksyjną przestrzeń i chłodny mikroklimat, sprzyjający spotkaniom i wymianie doświadczeń. Dynamiczne przestrzenie mają za zadanie przyciągnąć do Edmond and Lily Safra Center for Brain Sciences wyjątkowych naukowców z całego świata, a także wzbudzić zainteresowanie szerszej publiczności.

Edmond and Lily Safra Center for Brain Sciences, zdj. Studio Garel Gilboa

Architekci odpowiedzialni za projekt podkreślają, że na każdym etapie jego realizacji przyświecała im idea inkluzywności. „Projekt […] to prawdziwie inkluzywne centrum badań i nauki. Nowy budynek znajduje się tuż przy głównej drodze kampusu Uniwersytetu, a jego fasada zachęca do eksploracji, zachęcając przechodniów, aby dowiedzieli się o działalności badawczej Centrum” – mówi Darron Haylock z Foster + Partners.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.