Rewitalizacja magazynu Fenix w Rotterdamie

Rewitalizacja magazynu Fenix w Rotterdamie

Fenix Museum of Migration, zdj. MAD

MAD Architects rozpoczęło prace nad swoim pierwszym projektem kulturalnym w Europie, Muzeum Migracji FENIX w Rotterdamie. Projekt został zlecony przez Fundację Droom en Daad i opiera się w dużej mierze na renowacji sławnego magazynu Fenix, którzy przez długi czas był uznawany za największy budynek tego typu na świecie. Odwołanie się do historii tego niezwykłego budynku dodatkowo podkreśli związek projektu z miastem.

Jak podkreśla zespół, w ciągu ostatniego stulecia magazyn Fenix ​​odegrał niezwykle ważną rolę w historii Rotterdamu. Jako obiekt architektoniczny przechodził zniszczenie podczas II wojny światowej oraz kolejne naprawy w larach powojennych. Jako zakład pracy zaś oferował stanowiska dla imigrantów, szukających w Holandii nowego, lepszego życia.

Fenix Museum of Migration, zdj. MAD

 

Aby zachować historyczne dziedzictwo budynku, renowacja zaplanowana przez MAD obejmie naprawę i konserwację charakterystycznych zielonych stalowe okien konstrukcji oraz betonowej ramy budynku. Projekt wprowadza jednak również wiele unowocześnień – elewacja i dach zostaną usunięte w części centralnej i zastąpione szklanymi ścianami oraz sufitami, aby dodać do budynku nieco nowoczesności i światła. Całość uświetnią dwie pary fantazyjnych, spiralnych schodów, które poprowadzą zwiedzających aż na taras widokowy na szczycie budynku.

Fenix Museum of Migration, zdj. MAD

 

„Muzeum to zjawisko, którego określony i kulturowo utrwalony obraz istnieje w umysłach większości ludzi na całym świecie. My jednak chcieliśmy znaleźć takie środki wyrazu, by miejsce to było hybrydowe i pełniło równocześnie funkcje platformy dla działań i agory”  - mówi prezes Fundacji Droom en Daad, Wim Pijbes

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.