MPavilon od Tadao Ando

MPavilon od Tadao Ando

zdj. Tadao Ando

Fundacja Naomi Milgrom ujawniła projekt MPavilionu zaprojektowanego przez laureata Nagrody Pritzkera Tadao Ando, który ma zostać otwarty 16 listopada 2023 roku. 

Po zakończeniu interwencja stanie się pierwszym zleceniem architekta w Australii. Stworzony jako nowe miejsce spotkań położone w obrębie ogrodu Melbourne, MPavilion 10 odpowiada bezpośrednio na otoczenie parku, podkreślając prostotę przestrzeni i wykorzystując geometryczne kształty okręgów i kwadratów, połączone z niepowtarzalnym stylem architektonicznym Ando.

zdj. Tadao Ando

 

Projekt Tadao Ando będzie zawierał „duży baldachim składający się z 14,4-metrowej tarczy pokrytej aluminium opierającej się na centralnej kolumnie betonowej”. Dwa odrębne kwadraty zapewniają dostęp do wnętrza, gdzie ściany betonowe o różnej długości częściowo otaczają przestrzeń, przywołując skojarzenie z tradycyjnym japońskim ogrodem otoczonym murem. Symetria i formy geometryczne pawilonu są dodatkowo podkreślone przez jego otoczenie, które obejmuje wybrukowaną powierzchnię i basen, w którym odbija się wspomniany wcześniej baldachim, niebo, elementy krajobrazu miejskiego oraz roślinność.

"Projekt zaczął się od pragnienia stworzenia czegoś, co zbliży odwiedzających do myślenia o wieczności, tu, w oazie ogrodowej Melbourne. Chciałem stworzyć doświadczenie, które na zawsze pozostanie w sercach wszystkich odwiedzających. Wyobrażam sobie architekturę pustki, która pozwala światłu i bryzie wejść, aby tchnąć w nią życie. Miejsce, które rezonuje z otoczeniem, staje się jednym z ogrodem i rozkwita nieskończoną kreatywnością" - poetycko opisuje swój projekt Tadao Ando.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.