Fundacja Naomi Milgrom ujawniła projekt MPavilionu zaprojektowanego przez laureata Nagrody Pritzkera Tadao Ando, który ma zostać otwarty 16 listopada 2023 roku.
Po zakończeniu interwencja stanie się pierwszym zleceniem architekta w Australii. Stworzony jako nowe miejsce spotkań położone w obrębie ogrodu Melbourne, MPavilion 10 odpowiada bezpośrednio na otoczenie parku, podkreślając prostotę przestrzeni i wykorzystując geometryczne kształty okręgów i kwadratów, połączone z niepowtarzalnym stylem architektonicznym Ando.
zdj. Tadao Ando
Projekt Tadao Ando będzie zawierał „duży baldachim składający się z 14,4-metrowej tarczy pokrytej aluminium opierającej się na centralnej kolumnie betonowej”. Dwa odrębne kwadraty zapewniają dostęp do wnętrza, gdzie ściany betonowe o różnej długości częściowo otaczają przestrzeń, przywołując skojarzenie z tradycyjnym japońskim ogrodem otoczonym murem. Symetria i formy geometryczne pawilonu są dodatkowo podkreślone przez jego otoczenie, które obejmuje wybrukowaną powierzchnię i basen, w którym odbija się wspomniany wcześniej baldachim, niebo, elementy krajobrazu miejskiego oraz roślinność.
"Projekt zaczął się od pragnienia stworzenia czegoś, co zbliży odwiedzających do myślenia o wieczności, tu, w oazie ogrodowej Melbourne. Chciałem stworzyć doświadczenie, które na zawsze pozostanie w sercach wszystkich odwiedzających. Wyobrażam sobie architekturę pustki, która pozwala światłu i bryzie wejść, aby tchnąć w nią życie. Miejsce, które rezonuje z otoczeniem, staje się jednym z ogrodem i rozkwita nieskończoną kreatywnością" - poetycko opisuje swój projekt Tadao Ando.
Na całym świecie żyje niemal 100 milionów osób dotkniętych bezdomnością. Kwestie polityczne, kulturowe i ekonomiczne powodujące bezdomność są bardzo złożone i głęboko zakorzenione w strukturze społecznej. Niestety problem ten nie zmniejsza się wraz z rozwojem społeczeństw, wręcz przeciwnie, szacuje się, że liczba osób bez dachu nad głową będzie wzrastać z roku na rok. Konkurs Reinstate zbierze najlepsze projekty schroniska i ośrodka pomocowego dla bezdomnych.
Mało kto wyobraża sobie dom bez sztucznego oświetlenia. W XXI wieku jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej, która zasila nasze urządzenia i pozwala na funkcjonowanie i pracę o dowolnej porze. Platforma Buildner rzuca projektantom wyzwanie – mają zaprojektować dom oświetlony wyłącznie naturalnym światłem.
Na jednej z wsi w województwie lubelskim, nieopodal Lubartowa, powstał wyjątkowy projekt studia 04 Architekci. Projektanci i inwestorzy wykazali się ogromną otwartością i kreatywnością, Dom Wiatrak do złudzenia przypomina bowiem stary wiejski młyn.
Brytyjska praktyka Heatherwick Studio nawiązała współpracę z biurem architektonicznym Veretec, której wynikiem jest oryginalna wizja siedziby międzynarodowej firmy farmaceutycznej UCB. Projekt powstanie w południowo-wschodniej Anglii.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.