Samowystarczalne osiedle w Chinach projektu Guallart Architects
Samowystarczalne osiedle w Chinach projektu Guallart Architects
Samowystarczalne osiedle w Chinach, zdj. Guallart Architects
Firma Guallart Architects wygrała międzynarodowy konkurs na projekt osiedla o mieszanym przeznaczeniu w Xiong'an w Chinach. Projekt GA łączy w sobie charakter tradycyjnej europejskiej zabudowy miejskiej i chińskiej architektury ludowej.
Jak mówią architekci, projekt został zainspirowany okresem epidemii i kwarantanny. „Opracowaliśmy ten projekt w okresie odosobnienia, kiedy cały zespół pracował ze swoich domów, dlatego postanowiliśmy uwzględnić wszystkie te elementy, które mogłyby ułatwić działanie w takich warunkach – spróbowaliśmy tym samym określić nowy standard” – mówi Honorata Grzesikowska z Guallart Architects. „Nie możemy dalej projektować miast i budynków, jakby nic się nie wydarzyło” – dodaje Vicente Guallart, założyciel biura.
Samowystarczalne osiedle w Chinach, zdj. Guallart Architects
Architekci postarali się, aby projekt był maksymalnie samowystarczalny. Wszystkie z czterech budynków zostaną zwieńczone szklarniami, które pozwolą mieszkańcom produkować żywność – rozwiąże to poniekąd problem zakupów w wypadku, jeśli kwarantanna znów będzie koniecznością. Na pochyłych dachach zostaną zainstalowane panele, które zasilą energią całe osiedle. Projekt przewiduje również stworzenie malutkich „fabryk” wyposażonych w drukarki 3D, dzięki czemu będzie można podtrzymać produkcję przedmiotów codziennego użytku.
Samowystarczalne osiedle w Chinach, zdj. Guallart Architects
Guallart Architects wspierają działania walczące ze skutkami ocieplenia klimatu, dlatego wybrane przez nich materiały konstrukcyjne są przyjazne środowisku - bloki powstaną z masywnych, drewnianych paneli.
Czy można pogodzić przeżywanie doświadczeń duchowym z brakiem przynależności do określonej grupy religijnej? Platforma konkursowa UNI zaprasza architektów, studentów i miłośników architektury do nadsyłania wizji budynku sakralnego, który połączy ludzi wszystkich wiar, a także agnostyków i ateistów.
Studio Olson Kundig świętuje otwarcie budynku Bob Dylan Center w Tulsie w USA. Muzeum, które przedstawi publiczności obiekty związane z twórczością i działalnością znanego muzyka, powstało w budynku należącym dawniej do firmy przemysłowej.
Po czterech latach wydano pozwolenie na budowę brytyjskiego Holocaust Memorial and Learning Centre, zaprojektowanego przez Adjaye Associates, we współpracy z Ron Arad Architects i praktyką Gustafson Porter + Bowman. Ujawniony w 2017 roku projekt został zatrzymany przez sprzeciw opinii publicznej, która miała obiekcje dotyczące miejsca powstania pomnika oraz usunięcia terenów zielonych na rzecz budowy. Architekci zasugerowali się opinią mieszkańców i zmienili projekt tak, aby nie miał wpływu na lokalną roślinność.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.