Samowystarczalne osiedle w Chinach projektu Guallart Architects

Samowystarczalne osiedle w Chinach projektu Guallart Architects

Samowystarczalne osiedle w Chinach, zdj. Guallart Architects

Firma Guallart Architects wygrała międzynarodowy konkurs na projekt osiedla o mieszanym przeznaczeniu w Xiong'an w Chinach. Projekt GA łączy w sobie charakter tradycyjnej europejskiej zabudowy miejskiej i chińskiej architektury ludowej.

Jak mówią architekci, projekt został zainspirowany okresem epidemii i kwarantanny. „Opracowaliśmy ten projekt w okresie odosobnienia, kiedy cały zespół pracował ze swoich domów, dlatego postanowiliśmy uwzględnić wszystkie te elementy, które mogłyby ułatwić działanie w takich warunkach – spróbowaliśmy tym samym określić nowy standard” – mówi Honorata Grzesikowska z Guallart Architects. „Nie możemy dalej projektować miast i budynków, jakby nic się nie wydarzyło” – dodaje Vicente Guallart, założyciel biura.

Samowystarczalne osiedle w Chinach, zdj. Guallart Architects

 

Architekci postarali się, aby projekt był maksymalnie samowystarczalny. Wszystkie z czterech budynków zostaną zwieńczone szklarniami, które pozwolą mieszkańcom produkować żywność – rozwiąże to poniekąd problem zakupów w wypadku, jeśli kwarantanna znów będzie koniecznością. Na pochyłych dachach zostaną zainstalowane panele, które zasilą energią całe osiedle. Projekt przewiduje również stworzenie malutkich „fabryk” wyposażonych w drukarki 3D, dzięki czemu będzie można podtrzymać produkcję przedmiotów codziennego użytku.

Samowystarczalne osiedle w Chinach, zdj. Guallart Architects

 

Guallart Architects wspierają działania walczące ze skutkami ocieplenia klimatu, dlatego wybrane przez nich materiały konstrukcyjne są przyjazne środowisku - bloki powstaną z masywnych, drewnianych paneli.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.