Firma Filter Architecture zakończyła budowę minischroniska Zoran Simic w Bośni i Hercegowinie. Niewielki domek, znajdujący się na odległej górze Visočicy, da schronienie strudzonym piechurom, a także roztoczy przed nimi zachwycający widok na krajobraz.
Domek Zoran Simic znajduje się na szlaku pomiędzy dwiema górami: Visočicą i Bjelašnicą. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Bośni i Hercegowinie, coraz chętniej wybierane przez miłośników gór.
Domek zaprojektowany przez Filter Architecture jest nie tylko praktyczny, ale i niezwykle stylowy i oryginalny. Jest on bowiem siedmiokątną bryłą, która wydaje się lewitować w mistycznym górskim krajobrazie. Przestrzeń domku została podzielona na trzy płaszczyzny, które mogą pełnić funkcję łóżek lub ławek. W domku o powierzchni 14 m2 zmieści się do dziewięciu osób.
Budowa Zoran Simic, jak mówią sami architekci, udała się tylko i wyłącznie dzięki sprawnej pracy zespołowej. Jeden z architektów odpowiedzialnych za zaprojektowanie schroniska sam jest zapalonym alpinistą, poprosił więc kolegów z lokalnego klubu alpinistycznego Zeljeznicar o pomoc w postawieniu budynku. Prace rozpoczęły się złożeniem i ustawieniem na miejscu stalowej konstrukcji, która została następnie ocieplona i obłożona od środka drewnem, a od zewnątrz płytami tworzącymi fasadę.
„Głównym wyzwaniem w budowie był transport, w tym celu zaangażowano jednostkę wojskowa – materiały budowlane dostarczono na miejsce śmigłowcem” – opowiadają o realizacji projektu architekci. Mówią też, że ten niekomercyjny projekt mógł powstać tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu społeczności alpinistów, sam w sobie jest więc pochwałą pracy zespołowej, współodpowiedzialności i przyjaźni – cech, które powinny być doskonale znane zwłaszcza miłośnikom górskich wycieczek.
Biuro architektoniczne Zaha Hadid Architects przedstawiło ofertę przetargową pawilonów na Odesa Expo 2030, pierwszego międzynarodowego Expo, które odbędzie się w Europie Wschodniej. Pawilony zostały zaprojektowane tak, aby łączyły idee zrównoważonego rozwoju i podtrzymywały tradycje architektoniczne i kulturowe tej części Europy.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zachęca miłośników architektury, urbanistyki i designu do wzięcia udziału w konkursie na Instagramie, którego hasło przewodnie brzmi „Przestrzeń wspólna jest wartością”.
Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast Polski. W jego zabytkowych murach kryje się zagmatwana, porywająca historia regionu, będącego polem spotkania kultur Europy. Miasto nie osiada na laurach i wciąż prężnie rozwija się i rozbudowuje. Konkurs Piękny Wrocław 2021 wyłoni najlepsze inwestycje, które powstały w ubiegłym roku na terenie Wrocławia.
Wydano zgodę na realizację projektu w dzielnicy Southbank w Melbourne. Rozpoczęcie prac zaplanowano na przyszły rok. Budynek o powierzchni 270 000 metrów kwadratowych został zaprojektowany przez holenderską firmę UNStudio we współpracy z Cox Architecture. Wieża ma osiągnąć 365 metrów, stając się tym samym najwyższym budynkiem w Australii.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.