Schronisko Zoran Simic

Schronisko Zoran Simic

Zoran Simic, zdj. Filter Architecture

Firma Filter Architecture zakończyła budowę minischroniska Zoran Simic w Bośni i Hercegowinie. Niewielki domek, znajdujący się na odległej górze Visočicy, da schronienie strudzonym piechurom, a także roztoczy przed nimi zachwycający widok na krajobraz.

Domek Zoran Simic znajduje się na szlaku pomiędzy dwiema górami: Visočicą i Bjelašnicą. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Bośni i Hercegowinie, coraz chętniej wybierane przez miłośników gór.

Domek zaprojektowany przez Filter Architecture jest nie tylko praktyczny, ale i niezwykle stylowy i oryginalny. Jest on bowiem siedmiokątną bryłą, która wydaje się lewitować w mistycznym górskim krajobrazie. Przestrzeń domku została podzielona na trzy płaszczyzny, które mogą pełnić funkcję łóżek lub ławek. W domku o powierzchni 14 m2 zmieści się do dziewięciu osób.

Budowa Zoran Simic, jak mówią sami architekci, udała się tylko i wyłącznie dzięki sprawnej pracy zespołowej. Jeden z architektów odpowiedzialnych za zaprojektowanie schroniska sam jest zapalonym alpinistą, poprosił więc kolegów z lokalnego klubu alpinistycznego Zeljeznicar o pomoc w postawieniu budynku. Prace rozpoczęły się złożeniem i ustawieniem na miejscu stalowej konstrukcji, która została następnie ocieplona i obłożona od środka drewnem, a od zewnątrz płytami tworzącymi fasadę.

Zoran Simic, zdj. Filter Architecture

„Głównym wyzwaniem w budowie był transport, w tym celu zaangażowano jednostkę wojskowa – materiały budowlane dostarczono na miejsce śmigłowcem” – opowiadają o realizacji projektu architekci. Mówią też, że ten niekomercyjny projekt mógł powstać tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu społeczności alpinistów, sam w sobie jest więc pochwałą pracy zespołowej, współodpowiedzialności i przyjaźni – cech, które powinny być doskonale znane zwłaszcza miłośnikom górskich wycieczek.

źródło: designboom.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.