Centrum Kompetencji STOS przy Politechnice Gdańskiej, zdj. Arch-Deco
STOS, a dokładniej Smart and Transdisciplinary knOwledge Services, to niedawny projekt studia Arch-Deco, który w ostatnim czasie wszedł w fazę realizacji. Centrum Kompetencji to nowa inwestycja Politechniki Gdańskiej, odpowiadający na rosnące zapotrzebowanie innowacji na rynku IT.
Budowa centrum jest odpowiedzią na potrzeby rynku w zakresie usług badawczo-rozwojowych B+R, które wymagają obliczeń, transferu i przetwarzania oraz archiwizacji ogromnych zbiorów danych” – mówi rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde. Centrum Kompetencji połączy funkcje badawcze i edukacyjne – w ramach inwestycji powstanie duża serwerownia, która odkryje przed naukowcami i studentami nowe możliwości i nieznane dotąd perspektywy świata IT. Ta część – ze względów formalnych, jak i względów bezpieczeństwa – znajdzie się pod ziemią. Nad nią powstaną części dydaktyczna i operacyjna. Proste, nowoczesne budynki cieszą oko minimalistycznym, lecz bardzo charakterystycznym projektem.
Centrum Kompetencji STOS przy Politechnice Gdańskiej, zdj. Arch-Deco
„Bryła części dydaktyczno-biurowej, która zaprojektowana została jako ogólnodostępna dla studentów pełni również rolę dominanty kompozycyjnej. Usytuowana została wzdłuż osi kompozycyjnej całego założenia architektonicznego, będącej też osią historycznego Gmachu Głównego PG. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, wzdłuż osi umiejscowiliśmy trakt pieszy ze schodami, przestrzenie do odpoczynku, miejsca siedzące i elementy tarasowe dostępne z różnych poziomów budynku. Dzięki temu zabiegowi przestrzeń publiczna zaprasza użytkowników do wkroczenia między budynki, a także na szczyt wzniesienia z projektowanym założeniem parkowym, skąd otwiera się widok na Gmach Główny PG – tłumaczy Zbigniew Reszka, współautor projektu.
Centrum Kompetencji STOS przy Politechnice Gdańskiej, zdj. Arch-Deco
Koszt inwestycji szacuje się na około 200 milionów złotych.
W poprzednim tygodniu oficjalnie otworzono National Museum of the United States Army w stanie Virginia w USA. Za projekt nowej inwestycji odpowiada pracownia architektoniczna Skidmore, Owings & Merrill. Muzeum ma być swojego rodzaju hołdem dla tych, którzy odbyli i odbywają obecnie służbę wojskową w wojskach Stanów Zjednoczonych.
Firma TAMassociati opracowała nowy plan rewitalizacji budynków na terenie przemysłowym Officine w Bellinzonie w Szwajcarii. Współpracując z firmą sa_partners i pracownią architektoniczną Franco Giorgetta Landscape Architect, zespół stworzył propozycję wielkoskalowego planu generalnego, który modernizuje lokalną architekturę przemysłową, a także bada możliwości stopniowego i zrównoważonego rozwoju alpejskich miejscowości.
Gensler zaprezentował budynek o nazwie 545wyn, pierwszą wieżę biurową klasy A zbudowaną w Miami od ponad dziesięciu lat. Inwestycja powstaje we współpracy z deweloperem Sterling Bay i lokalnym partnerem deweloperskim Joe Furst z Place Projects. Jak mówią twórcy, projekt 545wyn wprowadza na rynek zupełnie nową jakość powierzchni biurowej przeznaczonej dla firm stawiających na nowatorskie rozwiązania. Jest również przykładem architektonicznego recyklingu – stylowy wieżowiec to w rzeczywistości zrewitalizowany gmach dawnej fabryki zamków błyskawicznych.
Platforma Archstorming ogłosiła zwycięzców konkursu na projekt HOPE Dental Center. Konkurs zbierał projekty budynków kliniki dentystycznej i instytutu szkoleniowego dla pozarządowej organizacji non-profit His Hands On Africa, gwarantującej pomoc mieszkańcom krajom Afrykańskim.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.