Smart and Transdisciplinary knOwledge Services

Smart and Transdisciplinary knOwledge Services

Centrum Kompetencji STOS przy Politechnice Gdańskiej, zdj. Arch-Deco

STOS, a dokładniej Smart and Transdisciplinary knOwledge Services, to niedawny projekt studia Arch-Deco, który w ostatnim czasie wszedł w fazę realizacji. Centrum Kompetencji to nowa inwestycja Politechniki Gdańskiej, odpowiadający na rosnące zapotrzebowanie innowacji na rynku IT.

Budowa centrum jest odpowiedzią na potrzeby rynku w zakresie usług badawczo-rozwojowych B+R, które wymagają obliczeń, transferu i przetwarzania oraz archiwizacji ogromnych zbiorów danych” – mówi rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztof Wilde. Centrum Kompetencji połączy funkcje badawcze i edukacyjne – w ramach inwestycji powstanie duża serwerownia, która odkryje przed naukowcami i studentami nowe możliwości i nieznane dotąd perspektywy świata IT. Ta część – ze względów formalnych, jak i względów bezpieczeństwa – znajdzie się pod ziemią. Nad nią powstaną części dydaktyczna i operacyjna. Proste, nowoczesne budynki cieszą oko minimalistycznym, lecz bardzo charakterystycznym projektem.

Centrum Kompetencji STOS przy Politechnice Gdańskiej, zdj. Arch-Deco

 

„Bryła części dydaktyczno-biurowej, która zaprojektowana została jako ogólnodostępna dla studentów pełni również rolę dominanty kompozycyjnej. Usytuowana została wzdłuż osi kompozycyjnej całego założenia architektonicznego, będącej też osią historycznego Gmachu Głównego PG. Wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu, wzdłuż osi umiejscowiliśmy trakt pieszy ze schodami, przestrzenie do odpoczynku, miejsca siedzące i elementy tarasowe dostępne z różnych poziomów budynku. Dzięki temu zabiegowi przestrzeń publiczna zaprasza użytkowników do wkroczenia między budynki, a także na szczyt wzniesienia z projektowanym założeniem parkowym, skąd otwiera się widok na Gmach Główny PG – tłumaczy Zbigniew Reszka, współautor projektu.

Centrum Kompetencji STOS przy Politechnice Gdańskiej, zdj. Arch-Deco

 

Koszt inwestycji szacuje się na około 200 milionów złotych.

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.