Studio BIG dla firmy Vestre

Studio BIG dla firmy Vestre

Fabryka Vestre, zdj. BIG

Duńskie studio architektoniczne BIG zaprojektowało fabrykę dla producenta mebli Vestre. Inwestycja powstanie w jednym z norweskich lasów w miejscowości Magnor. Zgodnie z tym, co mówią architekci, fabryka będzie najbardziej przyjaznym środowisku budynkiem przemysłowym na świecie.

Zaprojektowana przez BIG fabryka o powierzchni 6501 metrów kwadratowych została nazwana Plus. Inwestycja bierze swoją nazwę od krzyża, na którego planie skonstruowano plan budowli. Cztery pokaźne skrzydła budynku, pokryte roślinnym dachem, pomieszczą magazyn, fabrykę kolorów, fabrykę pojedynczych części, halę montażową orz centrum dla zwiedzających.

Fabryka Vestre, zdj. BIG

Architekci zaprojektowali tarasy z biegnącymi po nich torami spacerowymi, zapewniającymi odwiedzającym dostęp do dachu i widok na centralne atrium z góry. Duże szklane okna pozwolą odwiedzającym zajrzeć do zamkniętych budynków, aby dokładnie przyjrzeń się temu, jak funkcjonuje fabryka. Firma BIG zaprojektowała fabrykę jako przykład zrównoważonej architektury. Zgodnie z ich słowami, budynek będzie generować o 50 procent mniej emisji gazów cieplarnianych niż inne fabryki tej samej wielkości.

Fabryka Vestre, zdj. BIG

„Piękno fabryki to przejrzystość jej organizacji. Nasz projekt, będący skrzyżowaniem ścieżek spacerowych i linii produkcyjnej scalone jest w duży plus, który łączy to, co jest dla nas najważniejsze. Radykalna przejrzystość zachęca odwiedzających i turystów do czerpania radości z obserwacji całego procesu produkcyjnego” - mówią inwestorzy.

Fabryka Vestre, zdj. BIG

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.