Symbioza. Artystyczne pytania o dualizm

Symbioza. Artystyczne pytania o dualizm

Simbiosi, © Roberto Conte

Stworzona przez Edoardo Tresoldiego ciesząca oko instalacja została odsłonięta w parku rzeźb Arte Sella we włoskiej dolinie Trentino.

Artysta i ontologia

Rok 2018 nie był łaskawy dla włoskiego muzeum Arte Sella. Część budynku i przylegającego do niego parku została zniszczona podczas fatalnej w skutkach wiosennej burzy. To, co przez wielu mogłoby zostać uznane za katastrofę, dla artysty jest jednak często źródłem inspiracji.

Edoardo_Tresoldi_Simbiosi_©_Roberto_Conte_17
Simbiosi, © Roberto Conte

Simbiosi to zbudowany z gęsto tkanej drucianej siatki budynek o wysokości pięciu metrów przypominający z wewnątrz niewielki kościół, którego ściany wypełnione są do pewnej wysokości kamieniami.

Edoardo_Tresoldi_Simbiosi_©_Roberto_Conte_19
Simbiosi, © Roberto Conte

Niskie partie budynku, przywodzące na myśl skalny ciężar, kontrastują z półprzezroczystością jego fasady. To zestawienie, według twórcy dzieła, symbolizuje współistnienie światów duchowego i materialnego i stawia pytanie o ich wzajemne relacje.

Edoardo_Tresoldi_Simbiosi_©_Roberto_Conte_9
Simbiosi, © Roberto Conte

Twórca tej instalacji artystycznej Simbiosi, Edoardo Tresoldi, eksperymentuje z koncepcją ruin – jego praca jest bowiem wystawiona na wzgórzu, które powstało na skutek niszczycielskiego żywiołu. Instalacja architektoniczna bez problemu „wtapia” się w otoczenie, stając się częścią świata przyrody.

Edoardo_Tresoldi_Simbiosi_©_Roberto_Conte_4
Simbiosi, © Roberto Conte

Jak mówi artysta, jego dzieło jest „zawieszonym ciałem, lewitującym między świadomością a nieświadomością, między światem materialnym i niematerialnym, żywym organizmem, przepuszczalnym, ale intymnym, kanałem komunikacji emocjonalnej z naturą”.

 

źródło: archdaily.com

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.