Firma architektoniczna LINK Arkitektur prezentuje projekt szkoÅ‚y przystosowanej do nadchodzÄ…cych zmian klimatu – zwiÄ™kszenia opadów deszczu i wzrostu temperatury. Architekci postawili na ekologiczne rozwiÄ…zania, które pomogÄ… uczniom odnaleźć siÄ™ w nowych warunkach. Obiekt powstanie nieopodal miasta Göteborg w Szwecji.
CzęściÄ… strategii projektowej firmy LINK jest kÅ‚adzenie dużego nacisku na krajobraz, który stanowi dwie trzecie powierzchni brutto projektu szkoÅ‚y. W projekcie niezwykle ważnÄ… rolÄ™ odgrywa woda, która tworzy wizualne i formalne poÅ‚Ä…czenia miÄ™dzy budynkiem a jego otoczeniem dziÄ™ki przeznaczonym do tego systemom. Deszczówka spÅ‚ywajÄ…ca z dachu jest odprowadzana do zbiornika na dziedziÅ„cu szkoÅ‚y, gdzie stanowi ozdobÄ™ oraz przedmiot badaÅ„ naukowych. Projektanci przekonujÄ…, że dziedziniec bÄ™dzie idealnym miejscem do przeprowadzania lekcji biologii, fizyki lub chemii, a także doÅ›wiadczeÅ„ naukowych zwiÄ…zanych z wodÄ… i ekologiÄ….
SzkoÅ‚a skÅ‚ada siÄ™ z dwóch budynków poÅ‚Ä…czonych przestrzeniÄ… wspólnÄ…. Na parterze znajdujÄ… siÄ™ pomieszczenia do użytku wszystkich uczniów, aule i pracownie – sÄ… one rozmieszczone wokóÅ‚ wewnÄ™trznego dziedziÅ„ca. Dwie wyższe kondygnacje przeznaczone sÄ… na sale lekcyjne. Ważnym elementem projektu sÄ… również tarasy na dachu i place zabaw.
„OpracowaliÅ›my rozwiÄ…zanie, w którym woda odgrywa kluczowÄ… rolÄ™ w dostarczaniu dzieciom wiedzy i doÅ›wiadczenia na temat zmian klimatu, w szczególnoÅ›ci zasobów wody. Poprzez zabawÄ™ dzieci uczÄ… siÄ™, dlaczego nastÄ™pujÄ… oberwanie chmury i powodzie […]. Celem dÅ‚ugofalowym jest przekazanie dzieciom uniwersalnej wiedzy i zrozumienia procesów naturalnych poprzez przekazanie im prostych informacji na boisku szkolnym. MówiÄ…c najproÅ›ciej, chcemy by podwórko byÅ‚o najatrakcyjniejsze wÅ‚aÅ›nie wtedy, gdy pada deszcz. SkÅ‚aniajÄ…c uczniów do lepszego zrozumienia naturalnych zjawisk, wyposażamy ich w lepsze narzÄ™dzia i wiedzÄ™ do pracy z naturÄ…, a nie przeciwko niej” – mówi wspóÅ‚pracujÄ…ca przy projekcie Camilla Starkenberg.
Studio architektoniczne MachoÅ„ Architekci przedstawia oryginalny projekt domu jednorodzinnego Cubo de Rubik, który powstanie w Hiszpanii. Jak wskazuje nazwa, inspiracjÄ™ do stworzenia projektu architekci zaczerpnÄ™li z formy popularnej zagadki logicznej, kostki Rubika.
Australijski duet Simulaa i Natalie Alima wygraÅ‚ konkurs na Biennale Architektury w Tallinie 2022. ZwyciÄ™ski projekt to instalacja artystyczna Burlasite, która zachwyciÅ‚a jury organicznymi ksztaÅ‚tami i zastosowaniem nowoczesnych technik w poÅ‚Ä…czeniu z naturÄ….
MeksykaÅ„ski architekt Miguel Ángel Aragonés prezentuje projekt domu jednorodzinnego, który jest wynikiem wieloletniej wytężonej pracy nad oszczÄ™dnymi i zrównoważonymi metodami budowlanymi. System aluminiowych prefabrykantów, z których skÅ‚ada siÄ™ Casa PI, zostaÅ‚ opatentowany przez architekta w Szwajcarii.
Firma architektoniczna Tham & Videgård wygraÅ‚a miÄ™dzynarodowy konkurs na projekt przebudowy szwedzkiego centrum wystawienniczo-kongresowego w Göteborgu. Wybrana propozycja oprócz przebudowy gÅ‚ównego wejÅ›cia do obiektu, zakÅ‚ada stworzenie efektownej wieży.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informacjÄ™ o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.