Cubo de Rubik. Projekt polskiego studia

Cubo de Rubik. Projekt polskiego studia

Cubo de Rubik, zdj. Machoń Architekci

Studio architektoniczne Machoń Architekci przedstawia oryginalny projekt domu jednorodzinnego Cubo de Rubik, który powstanie w Hiszpanii. Jak wskazuje nazwa, inspirację do stworzenia projektu architekci zaczerpnęli z formy popularnej zagadki logicznej, kostki Rubika.

Projekt Cubo de Rubik charakteryzuje się silnymi, dynamicznymi formami – białymi kubikami, które układają się w harmonijną kompozycję, tworząc jednocześnie funkcjonalną bryłę domu. Projekt został pokryty blachami trapezowymi, które podkreślają odważne skosy użyte w projekcie. Obiekt został przykryty dachem płaskim, aby możliwe było utrzymanie czystej, niemal artystycznej formy.

Cubo de Rubik, zdj. Machoń Architekci

 

„Układ brył jest wynikiem pewnej zabawy przestrzenią. Jedną z wytycznych było to, aby budynek był nietypowy, rozrzeźbiony, a poszczególne strefy dawały poczucie komfortu i odizolowania. Musieliśmy zestawić to z wymogiem, aby część dzienna była wspólna. Z uwagi, że sama forma sporo wnosi, jest mocno zróżnicowana, nie w całości ortogonalna (część budynku ma skośne ściany) postawiliśmy na neutralność kolorystyczną oraz unifikację materiałów elewacyjnych” – mówi Jan Machoń w wywiadzie dla portalu Architektura i Biznes.

Cubo de Rubik, zdj. Machoń Architekci

 

Wnętrza Casa de Rubik w interesujący sposób odzwierciedlają to, jak wygląda on z zewnątrz. Jedną z najciekawszych podjętych przez architektów decyzji było umieszczenie drzewa pośrodku strefy dziennej. Jak tłumaczą twórcy projektu, zostało to podyktowane specyfiką hiszpańskiego lata, które nie obfituje w roślinność. Tym sposobem architektom udało się wprowadzić do wnętrz nieco zieleni, która rozjaśnia przestrzeń i nadaje jej optymizmu.

Cubo de Rubik, zdj. Machoń Architekci

 

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.