Playground-E 2.0. Konkurs
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie Playground-E 2.0, którego przedmiotem jest projekt nowoczesnego placu zabaw.
Studio architektoniczne Machoń Architekci przedstawia oryginalny projekt domu jednorodzinnego Cubo de Rubik, który powstanie w Hiszpanii. Jak wskazuje nazwa, inspirację do stworzenia projektu architekci zaczerpnęli z formy popularnej zagadki logicznej, kostki Rubika.
Projekt Cubo de Rubik charakteryzuje się silnymi, dynamicznymi formami – białymi kubikami, które układają się w harmonijną kompozycję, tworząc jednocześnie funkcjonalną bryłę domu. Projekt został pokryty blachami trapezowymi, które podkreślają odważne skosy użyte w projekcie. Obiekt został przykryty dachem płaskim, aby możliwe było utrzymanie czystej, niemal artystycznej formy.
„Układ brył jest wynikiem pewnej zabawy przestrzenią. Jedną z wytycznych było to, aby budynek był nietypowy, rozrzeźbiony, a poszczególne strefy dawały poczucie komfortu i odizolowania. Musieliśmy zestawić to z wymogiem, aby część dzienna była wspólna. Z uwagi, że sama forma sporo wnosi, jest mocno zróżnicowana, nie w całości ortogonalna (część budynku ma skośne ściany) postawiliśmy na neutralność kolorystyczną oraz unifikację materiałów elewacyjnych” – mówi Jan Machoń w wywiadzie dla portalu Architektura i Biznes.
Wnętrza Casa de Rubik w interesujący sposób odzwierciedlają to, jak wygląda on z zewnątrz. Jedną z najciekawszych podjętych przez architektów decyzji było umieszczenie drzewa pośrodku strefy dziennej. Jak tłumaczą twórcy projektu, zostało to podyktowane specyfiką hiszpańskiego lata, które nie obfituje w roślinność. Tym sposobem architektom udało się wprowadzić do wnętrz nieco zieleni, która rozjaśnia przestrzeń i nadaje jej optymizmu.
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie Playground-E 2.0, którego przedmiotem jest projekt nowoczesnego placu zabaw.
Dziennik The Guardian podaje, że brytyjski sąd zadecydował o wstrzymaniu budowy Centrum Pamięci i Nauki o Holokauście, zaprojektowanego przez studia architektoniczne Adjaye Associates, Ron Arad Architects i Gustafson Porter + Bowman.
Duńska firma architektoniczna TREDJE NATUR w ścisłej współpracy z firmami Entasis, Matter by Brix i MOE opracowała projekt nowej dzielnicy o powierzchni 40 hektarów w Bergen w Norwegii. Inwestycja ma na celu ożywienie lokalnych terenów i przywrócenie ich do użytku.
Polscy i zagraniczni architekci nie przestają zadziwiać, wpadając na coraz to ciekawsze interpretacje współczesnych tendencji w projektowaniu. Choć może się wydawać, że w temacie domów mieszkalnych reinterpretujących formę stodoły widzieliśmy już wszystko, to nowe projekty przekonują, że pomysły na ten trend nie zostały jeszcze wyczerpane. Prezentujemy kolejną współczesną stodołę – projekt studia BE3.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.