Studio architektoniczne Machoń Architekci przedstawia oryginalny projekt domu jednorodzinnego Cubo de Rubik, który powstanie w Hiszpanii. Jak wskazuje nazwa, inspirację do stworzenia projektu architekci zaczerpnęli z formy popularnej zagadki logicznej, kostki Rubika.
Projekt Cubo de Rubik charakteryzuje się silnymi, dynamicznymi formami – białymi kubikami, które układają się w harmonijną kompozycję, tworząc jednocześnie funkcjonalną bryłę domu. Projekt został pokryty blachami trapezowymi, które podkreślają odważne skosy użyte w projekcie. Obiekt został przykryty dachem płaskim, aby możliwe było utrzymanie czystej, niemal artystycznej formy.
Cubo de Rubik, zdj. Machoń Architekci
„Układ brył jest wynikiem pewnej zabawy przestrzenią. Jedną z wytycznych było to, aby budynek był nietypowy, rozrzeźbiony, a poszczególne strefy dawały poczucie komfortu i odizolowania. Musieliśmy zestawić to z wymogiem, aby część dzienna była wspólna. Z uwagi, że sama forma sporo wnosi, jest mocno zróżnicowana, nie w całości ortogonalna (część budynku ma skośne ściany) postawiliśmy na neutralność kolorystyczną oraz unifikację materiałów elewacyjnych” – mówi Jan Machoń w wywiadzie dla portalu Architektura i Biznes.
Cubo de Rubik, zdj. Machoń Architekci
Wnętrza Casa de Rubik w interesujący sposób odzwierciedlają to, jak wygląda on z zewnątrz. Jedną z najciekawszych podjętych przez architektów decyzji było umieszczenie drzewa pośrodku strefy dziennej. Jak tłumaczą twórcy projektu, zostało to podyktowane specyfiką hiszpańskiego lata, które nie obfituje w roślinność. Tym sposobem architektom udało się wprowadzić do wnętrz nieco zieleni, która rozjaśnia przestrzeń i nadaje jej optymizmu.
Firma Foster + Partners ujawniła projekt nowej wielofunkcyjnej inwestycji na północnym krańcu głównej ulicy w centrum Londynu. Budynek znajduje się na Queensway, naprzeciwko Whitley, słynnego domu towarowego, który również jest przekształcany przez Foster + Partners w ramach większego projektu przebudowy.
Sygnis SA zaprasza artystów i projektantów do wzięcia udziału w Open Callu TECH FOR PEACE. Nadesłane projekty mają poruszać problem wojny w Ukrainie i szukać rozwiązań dla palących problemów ludności.
Firma Baca Architects przyjęła zlecenie zaprojektowania największego na świecie obserwatorium morskiego. Obiekt powstanie w Australii, na nadbrzeżu Busselton. Projekt, który nosi nazwę Australian Underwater Discovery Centre (AUDC) zapewni zwiedzającym niezwykłe doświadczenia wizualne dzięki podwodnym korytarzom spacerowym oraz strefie relaksu, w której skład wejdzie wyjątkowa restauracja.
Rozpoczęto prace nad zaprojektowanym przez Henning Larsen Architects Forum Medicum, będącym nowym elementem kampusu Uniwersytu Lund w Szwecji. Nowy obiekt, którego budowa ma skończyć się w roku 2023, stworzy komfortowe warunki edukacji dla studentów kształcących się w kierunkach medycznych.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.