The Arc. Architektura i wielkie zimno

The Arc. Architektura i wielkie zimno

The Arc, zdj. Shonetta

Studio Snøhetta zaprojektowało kompleks budynków dla muzeum The Arc w Svalbard w Norwegii. Projekt położony 78 ° na północ od równika Ziemi ma pełnić funkcję archiwum dziejów Arktyki i świata.

Kontrasty

Instytut powstały z inicjatywy Norweskiego Muzeum Historii Naturalnej zapewni zwiedzającym wgląd w to, jak unikalna geologia archipelagu Svalbardu zmieniała się przez miliony lat.

shinettt - Kopia
The Arc, zdj. Shonetta

Jak wyjaśniają odpowiedzialni za projekt, muzeum składać się będzie z dwóch kontrastujących ze sobą budynków połączonych szklanym mostem. W pierwszym, zaprojektowanym w minimalistycznym, zachowawczym i oszczędnym stylu, znajdzie się lobby, kasa biletowa, szatnia i kawiarnia, a także pomieszczenia techniczne i organizacyjne.

shonet - Kopia
The Arc, zdj. Shonetta

„Rama strukturalna z drewna klejonego krzyżowo w połączeniu z usztywniającymi tarczami ściennymi z litego drewna stworzy prostokątną bryłę budynku, która spocznie na fundamentach palowych umieszczonych w skale. Budynek będzie zawieszony nad ziemią, aby zapobiec nagrzewaniu wiecznej zmarzliny i gromadzeniu się śniegu dookoła. Wejście do budynku zostanie pokryte palonym drewnem i panelami z ciemnego szkła, a wnętrza składać się będą z elementów drewnianych. Dach został zaprojektowany tak, aby pomieścić panele słoneczne do pozyskiwania energii” – mówią o nim architekci z biura Snøhetta.

shonett444 - Kopia
The Arc, zdj. Shonetta

Drugi, wystawowy, o kształcie przypominającym arktyczny monolit, pomieści sale wystawowe, archiwum cyfrowe i Svalbard Global Seed Vault – jeden z największych na świecie banków nasion. W jego wnętrzu, w jednej sal stanie liściaste drzewo, mające przypominać zwiedzającym o zmianach klimatycznych, co doskonale koresponduje z misją The Arc – zachowywaniem dóbr natury dla przyszłych pokoleń.

shonetttt - Kopia
The Arc, zdj. Shonetta

źródło: designboom

Udostępnij wpis

Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.