Studio Snøhetta zaprojektowało kompleks budynków dla muzeum The Arc w Svalbard w Norwegii. Projekt położony 78 ° na północ od równika Ziemi ma pełnić funkcję archiwum dziejów Arktyki i świata.
Kontrasty
Instytut powstały z inicjatywy Norweskiego Muzeum Historii Naturalnej zapewni zwiedzającym wgląd w to, jak unikalna geologia archipelagu Svalbardu zmieniała się przez miliony lat.
Jak wyjaśniają odpowiedzialni za projekt, muzeum składać się będzie z dwóch kontrastujących ze sobą budynków połączonych szklanym mostem. W pierwszym, zaprojektowanym w minimalistycznym, zachowawczym i oszczędnym stylu, znajdzie się lobby, kasa biletowa, szatnia i kawiarnia, a także pomieszczenia techniczne i organizacyjne.
„Rama strukturalna z drewna klejonego krzyżowo w połączeniu z usztywniającymi tarczami ściennymi z litego drewna stworzy prostokątną bryłę budynku, która spocznie na fundamentach palowych umieszczonych w skale. Budynek będzie zawieszony nad ziemią, aby zapobiec nagrzewaniu wiecznej zmarzliny i gromadzeniu się śniegu dookoła. Wejście do budynku zostanie pokryte palonym drewnem i panelami z ciemnego szkła, a wnętrza składać się będą z elementów drewnianych. Dach został zaprojektowany tak, aby pomieścić panele słoneczne do pozyskiwania energii” – mówią o nim architekci z biura Snøhetta.
Drugi, wystawowy, o kształcie przypominającym arktyczny monolit, pomieści sale wystawowe, archiwum cyfrowe i Svalbard Global Seed Vault – jeden z największych na świecie banków nasion. W jego wnętrzu, w jednej sal stanie liściaste drzewo, mające przypominać zwiedzającym o zmianach klimatycznych, co doskonale koresponduje z misją The Arc – zachowywaniem dóbr natury dla przyszłych pokoleń.
Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji międzynarodowego konkursu architektonicznego The HOME Competition. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie domu jednorodzinnego lub wielorodzinnego, który spełni wymagania współczesnej rodziny. Wielkość i lokalizacja inwestycji jest dowolna – organizatorzy pozostawiają uczestnikom swobodę, by ci mogli udowodnić, że są wyposażeni w kreatywność i umiejętność zrozumienia potrzeb inwestora, tak ważne w pracy architekta.
Miasto Sydney wybrało firmę Adjaye Associates oraz współczesnego aborygeńskiego artystę Daniela Boyda do zaprojektowania nowego placu publicznego oraz znajdującego się na nim budynku – przestrzeni wystawowej dzieł sztuki.
W czeskim miasteczku Vrapice powstał most, który, jak twierdzą architekci, „łączy świat żywych i umarłych”. Tajemniczości dodaje fakt, że wykonana z betonu konstrukcja stanęła nad strumykiem otoczonym lasem.
The Rietveld Schröder House, czyli Dom Rietvelda jest uważany za jedno z ikonicznych dzieł grupy De Stijl. Został zbudowany w 1924 r. w Utrechcie przez holenderskiego projektanta i architekta Gerrita Rietvelda dla Truus Schröder-Schräder oraz jej trojga dzieci.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub
nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.
comments powered by Disqus
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.