On Water. Konkurs
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie On Water, którego przedmiotem jest esej na temat koncepcji pływających miast i ich architektury.
Studio architektoniczne Ibuku ukończyło realizację projektu buydnku The Arc, który pomieści prywatną szkołę na Bali. Budynek charakteryzuje się oryginalnym, zakrzywionym dachem, wykonanym w całości z bambusa.
The Arc to najnowszy budynek, który zostanie ukończony na terenie Green School – prywatnej instytucji edukacyjnej, która promuje zrównoważony rozwój i życie w zgodzie z naturą poprzez naukę w bliskości środowiska naturalnego. Budynek został zaprojektowany przez córkę założycieli Green School – architektkę Elorę Hardy i jej współpracowników ze studia Ibuku. Przy projekcie pracował także Jörg Stamm, architekt specjalizujący się w bambusowych konstrukcjach.
„Koncepcja konstrukcji The Arc jest całkowicie bezprecedensowa” – twierdzi architekt projektu Ibuku, Rowland Sauls. "Postawienie na projekt, który nie przypomina niczego, co zostało zrealizowane wcześniej, wymagało od nas odwagi i optymizmu. Byliśmy jednak wystarczająco kreatywni i uparci, aby zbadać i rozwiązać problemy, które stanęły na drodze do pomyślnego zakończenia projektu - dodaje.
Organiczna forma i struktura budynku opierają się na systemach znanych ze środowiska naturalnego, a nawet… ciała człowieka. Architekci przyznają, że przy konstruowaniu budynku, inspirowali się budową ludzkiej klatki piersiowej. „Łuki działają jak żebra w klatce piersiowej ssaka - wyjaśnia Jorg Stamm. „Stabilizują je przylegające błony, ścięgna i mięśnie. Te rozciągliwe mikroskopijne tkanki naturalnie rozkładają nacisk na kości, w The Arc zaś bambus rozkłada ciężkość budynku pomiędzy kolejnymi łukami”.
Platforma UNI zaprasza wszystkich chętnych do udziału w konkursie On Water, którego przedmiotem jest esej na temat koncepcji pływających miast i ich architektury.
Ogłoszono konkurs na projekt koncepcji architektonicznej nowego kompleksu budynków dla Akademii Muzycznej w Krakowie. Jury oczekuje nowoczesnych i funkcjonalnych propozycji, które zapewnią młodym muzykom komfortową przestrzeń do nauki i ćwiczeń.
Studio architektoniczne Snøhetta wygrało konkurs na projekt przebudowy placu Eliel i Asema w Helsinkach, przestrzeni publicznej sąsiadującej z zabytkowym dworcem kolejowym. Opracowana wspólnie z fińskimi praktykami Davidsson Tarkela Oy i WSP propozycja ma na celu zwiększenie mobilności w mieście poprzez ponowne połączenie jego zabytkowych obszarów ze stacją kolejową.
Architekci ze studia NA NO WO podjęli się trudnego i ambitnego zadania. Zaplanowali bowiem przebudowę stodoły, znajdującej się na terenie objętym ochroną konserwatorską na Dolnym Śląsku. Plany architektów zakładają działanie z wielką ostrożnością, aby nie uszkodzić budulca wiekowej konstrukcji i zachować jej unikalny charakter, przy okazji wprowadzając do budynku nieco współczesnego sznytu.
Komentarze
Architectu moderuje komentarze do ułatwiania świadomej, merytorycznej, cywilnej rozmowy. Obraźliwe, bluźniercze, autopromocyjne, wprowadzające w błąd, niespójne lub nietypowe komentarze zostaną odrzucone. Moderatorzy pracują w godzinach pracy i akceptują tylko komentarze napisane w języku polskim.